REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Dron-samobójca trafił w rafinerię. Zuchwały atak Ukraińców na terytorium Rosji

Ukraińcy, w śmiałym ataku, uderzyli w rosyjską rafinerię w Nowoszachtyńsku położoną daleko za linią frontu na terytorium Rosji. W akcji wykorzystany został ukraiński dron - kamikadze PD-2, a całe zdarzenie zostało sfilmowane przez miejscowych. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak skuteczny jest taki dron. Zobacz nagranie.

Ukraiński dron-kamikadze PD-2 zaatakował rosyjską rafinerię
REKLAMA

W środę, w mediach społecznościowych pojawił się film z ataku ukraińskiego drona - samobójcy na rosyjską rafinerię Nowoszachtyńsk. Zgodnie z informacjami jaki towarzyszą wideo, film nagrany został obwodzie w rostowskim.

REKLAMA

Śmiały atak drona-samobójcy na rosyjską rafinerię

Rafineria Nowoszachtyńsk, w której dziś wybuchł pożar, zbudowana została w 2009 r. Jest największym dostawcą produktów naftowych w południowej Rosji. Spółka produkuje olej opałowy, olej napędowy i benzynę.

Miasto to leży około 200 km od linii frontu, w głębi rosyjskiego terytorium. Atakiem tym Ukraińcy kolejny raz ośmieszyli Rosjan, którzy chwalą się, że mają najlepszą obronę przeciwlotniczą świata, a ich terytorium i przestrzeń są zamknięte dla przeciwnika. Kolejny raz okazało się, że są to tylko puste słowa.

Na filmie nagranym przez Rosjan widać jak dron PD-2 UAS zbliża się do rafinerii, nurkuje i uderza w instalacje naftowe. Wybuch wywołuje eksplozję i pożar.

Ukraiński dron-kamikadze PD-2 zaatakował rosyjską rafinerię

Ukraiński dron-kamikadze PD-2

PD-2 to dron produkcji ukraińskiej. Ma około 220 km zasięgu, osiąga pułap 5000 m i może przenosić ładunek (także wybuchowy) o wadze 19 kg. Maszyna może pozostawać w powietrzu przez około 10 godzin.

PD-2 ma modułową konstrukcję, wszystkie części płatowca są zabezpieczone szybkimi blokadami, nie potrzeba żadnych narzędzi do montażu lub demontażu drona. 

 class="wp-image-2228490" width="580"
Ukraiński dron PD-2

Modułowa konstrukcja pozwala na wymianę wszystkich części płatowca, ładunku i innego wyposażenia pokładowego. Co ciekawe, dron PD-2 można zmontować lub przerobić z nieruchomego skrzydła na konfigurację VTOL (pionowy start i lądowanie) w ciągu 15 minut.

Dron ma rozpiętość 5 m i osiąga prędkość do 140 km/h.

Ukraiński dron-samobójca PD-2
REKLAMA

Dron posiada silnik o pojemności 100 cm3. 4-suwowy silnik gazowy, zasilany jest zwykłym paliwem E95, na pokładzie znajduje się 12-litrowy zbiornik paliwa. PD-2 posiada też generator elektryczny o mocy 500 W do zasilania całego sprzętu na pokładzie i ładowania akumulatorów podczas lotu.

Maszyna posiada też zaawansowane oprogramowanie do sterowania kamerą i przetwarzania danych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA