REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Kolejny skuteczny atak na Wyspę Węży. Ukraińcy zrównali z ziemią Rosjan

Wyspa Węży znowu została skutecznie zbombardowana przez Ukraińców. Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało o szczegółach działania Sił Zbrojnych Ukrainy na wyspie. W ataku z powietrza na ten strategicznie położony kawałek ziemi, zniszczono rosyjski sprzęt przeciwlotniczy oraz wozy dowodzenia.

Wyspa Wężów. Ukraiński nalot znowu zrównał z ziemią Rosjan
REKLAMA

W kontynuacji operacji mającej na celu pokonanie wrogich jednostek na Wyspie Węży, trafiono system rakiet przeciwlotniczych Pancyr S1, stację radarową i sprzęt samochodowy. Ostateczne wyniki są badane

- podała ukraińska armia w oświadczenie.
REKLAMA

Straty w rzeczywistości mogą być znacznie większe. Wciąż czekamy na szczegółowe zdjęcia satelitarne i raporty wojskowe.

Atak na Wyspę Węży był skuteczny

Serwis The War Zone, powołując się na zdjęcie satelitarne uzyskane z laboratoriów Planet Labs, pokazał dowody ataków na pozycje Rosji na Wyspę Węży na zachodnim Morzu Czarnym.

Raporty o atakach pojawiły się po raz pierwszy 20 czerwca, podobnie jak wiadomość, że Siły Zbrojne zaatakowały okupowane przez Rosję platformy Czarnomornaftohazu, które zostały skradzione Ukrainie w 2014 r.

Zdjęcie satelitarne Planet Labs wykonane 21 czerwca 2022 r. pokazuje co najmniej trzy niedawno zaciemnione obszary na Wyspie Węży. Wydaje się, że są to ślady niedawnych eksplozji i/lub pożarów.

Zdjęcia satelitarne Wyspy Węży ukazujące miejsca ostatniego ataku

Te ciemne plamy nie były widoczne na wcześniejszym zdjęciu satelitarnym wyspy, wykonanym 20 czerwca tuż przed południem czasu lokalnego.

Nie jest jasne, jakie mogły być konkretne cele tych ataków. Spalone obszary pokrywają się zasadniczo z lokalizacjami różnych rosyjskich pozycji, w tym rozmieszczonych na wyspie środków obrony przeciwlotniczej, które widać na wcześniejszych zdjęciach satelitarnych.

Wyspa Wężowa ma strategiczne znaczenie

Przypomnijmy, że Wyspa Węży została zajęta przez Rosjan w pierwszym dniu wojny. To tam padły słynne słowa o rosyjskim okręcie, wypowiedziane przez ukraińskich obrońców.

Położenie Wyspy Węży na mapie

Wyspa Węży jest położona w strategicznym miejscu na Morzu Czarnym. Ten, kto ją kontroluje, może kontrolować także ruch statków z ukraińskiej Odessy oraz na wschodnim wybrzeżu Rumunii. Wyspa może być też przyczółkiem do ataku na południową Ukrainę.

W maju ukraińska armia dosłownie zrównała z ziemią wyspę zadając Rosjanom dotkliwe straty. W efektownym nalocie dwa Su-27 zrzuciły bomby, a drony Bayraktar zniszczyły lądujące śmigłowce z rosyjskimi posiłkami oraz łodzie patrolowa okupanta.

Był to dotkliwy cios dla Rosjan. Po tym wydarzeniu przerzucili oni na wyspę jeszcze więcej sprzętu, w tym najnowszą broń przeciwlotniczą. Rozbudowano także garnizon.

Ukraiński atak na Wyspę Węży w maju

Ukraińcy nie zamierzali jednak sprawy tak zostawić. 17 czerwca ukraińskie wojsko zatopiło pociskami Harpoon rosyjski holownik Wasilij Biech, który przewoził na wyspę sprzęt i amunicję oraz żołnierzy.

REKLAMA

Nie jest jasne jakiej broni użyli tym razem Ukraińcy do zaatakowania wyspy. Nieoficjalnie mówiło się wcześniej o tym, że taką zdolność będą miały wyrzutnie rakiet HIMARS, które obrońcy otrzymali właśnie od USA.

Pewnym możemy być natomiast faktu, że wyspa będzie jeszcze przez Ukraińców bombardowana do momentu kiedy nie opuści jej ostatni rosyjski żołnierz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA