REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Grosza rzuć Ukraińcowi. Bo zbiera na polskie drony-kamikadze

Teraz ty też możesz powiedzieć "Hello" najeźdźcom - tak Ukraińcy reklamują zbiórkę pieniędzy na polskie drony-kamikadze Warmate. Ta doskonała amunicja krążąca jest produkowana przez WB Electronics.

Ukraińcy zbierają w internecie na polskie drony-kamikadze
REKLAMA

Ukraiński United24 to oficjalny, rządowy serwis dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć zniszczoną przez rosyjską agresję Ukrainę. Ukraińcy oczekują, że platforma ta stanie się głównym kanałem zbierania darowizn na rzecz Ukrainy. 

REKLAMA

Ostatnia inicjatywa jaka organizowana jest przez United24 to zbiórka na zakup polskich dronów-kamikadze Warmate. Ich producentem jest uznana nasza krajowa firma WB Electronics.

Wpłać na drony i wygraj nagrody

Pomóż nam w zbiórce na zakup dronów dla Sił Zbrojnych, a wyślemy w Twoim imieniu specjalne „pozdrowienie” dla wroga. W zbiórce pomaga ukraiński MonoBank

- czytamy na profilu United24 na Twitterze.

Co ciekawe, zbiórce towarzyszy możliwość wygrania nagród. Zasada jest prosta: przelej dokładnie 999 hrywien (około 151 zł), a będziesz miał szansę na wygranie ekskluzywnej karty MonoBanku z motywem przedstawiającym tonący rosyjski krążownik Moskwa. Link do zbiórki.

Wpłata daje też szansę na wysłanie "40 potężnych wiadomości do okupantów". Organizatorzy nie ujawniają póki co szczegółów dotyczących tych wiadomości, ale chodzić może o wybrania napisu jaki zostanie umieszczony na dronie przed wysłaniem go na misję.

Podobne pozdrowienia, pisane zwykłym flamastrem, pojawiają się często na pociskach artyleryjskich czy rakietach.

Do tej pory zebrano 39 mln hrywien (prawie 6 mln zł), a 127 darowizn przekraczało wartość 100 tys. hrywien (15 tys. zł). Łącznie na polskie drony wpłacono ponad 115 000 darowizn. Górna kwota zbiórki nie została póki co określona.

Amunicja krążąca Warmate

Amunicja krążąca Warmate jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika.

Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel.

Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego.

Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

United24 czyli zbiórka dla Ukrainy

Inicjatywa United24, za pośrednictwem strony u24.gov.ua, daje możliwość przekazania darowizny jednym kliknięciem z dowolnego kraju. Fundusze zbierane są na trzy główne cele: 

  • Obrona i rozminowywanie – zakup broni, hełmów, kamizelek kuloodpornych, sprzętu wojskowego, sprzętu ratowniczego oraz rozminowywanie ukraińskich miast.
  • Pomoc humanitarna i medyczna – zakup leków, transportu medycznego oraz sprzętu medycznego.
  • Odbudowa Ukrainy – odbudowa obiektów infrastruktury krytycznej, w tym: dróg, mostów, szkół i szpitali; przywrócenie energii elektrycznej, komunikacji i zaopatrzenia w wodę.

Wszystkie środki są automatycznie przekazywane na konta Narodowego Banku Ukrainy, a następnie przypisane do odpowiednich departamentów: Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Zdrowia lub Ministerstwa Infrastruktury.

NBU co 24 godziny informuje o sumie datków otrzymanych za pośrednictwem United24. O tym ile pieniędzy trafiło do poszczególnych resortów, ministerstwa będą informować raz w tygodniu. 

Sama strona jest skromna, ale nawigacja jest prosta i intuicyjna. Serwis dostępny jest w języku angielskim i ukraińskim. Przekazanie pieniędzy trwa moment.

United24 przyjmuje płatności za pomocą PayPal, kart kredytowych, przelewów bankowych i kryptowalut.

Ukraina potrzebuje pomocy

Ukraina rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. To dlatego Ukraińcy proszą o wsparcie. Kraj jest zrujnowany przez wojnę. Gigantyczne zakłady pracy jak Azowstal są zniszczone, rosyjscy żołnierze kradną zboże. Zamknięte są porty, zdemolowana infrastruktura.

REKLAMA

Straty Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji mogą przekroczyć bilion dolarów, powiedział premier Denys Szmyhal dla BBC News Ukraine. Dodał, że budżet Ukrainy znajduje się w trudnej sytuacji. 

Premier Denys Szmyhal rozmawiająca z BBC News Ukraine powiedział, że bilion dolarów jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku brutalnej agresji, to tylko kwestia szkód materialnych - zniszczenia gospodarki i infrastruktury. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA