REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińcy zatopili rakietami Harpoon rosyjski okręt Wasilij Biech. Jest nagranie z drona

Wspaniała akcja Ukraińców na Morzu Czarnym. Dwa pociski przeciwokrętowe Harpoon zachodniej produkcji zatopiły rosyjski okręt. Całość na nagraniu uwiecznił dron Bayraktar.

Pociski przeciwokrętowe Harpoon będą polować na okręty Rosji
REKLAMA

Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski holownik ratunkowy Projektu 22870 Wasilij Biech (SB-739), który przewoził zaopatrzenie na Wyspę Węży. Okręt miał zostać zniszczony przez dwie rakiety Harpoon, które Ukraina otrzymała ostatnio od zachodnich aliantów.

REKLAMA

To już kolejny atak rakietowy na rosyjski okręt wojenny w wykonaniu Ukraińców. W najbardziej spektakularnym zniszczyli oni za pomocą ukraińskich pocisków przeciwokrętowych Neptun rosyjski krążownik rakietowy Moskwa. Był to okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, a cała akcja ośmieszyła rosyjską armię.

W ostatnich tygodniach do Ukrainy dotarły pociski przeciwokrętowe Harpoon. Dostarczyć miała je Dania, Holandia i USA. To właśnie one zadebiutowały w ataku na holownik.

Rosyjski okręt Wasilij Biech zatopiony przez rakiety Harpoon

Holownik Floty Czarnomorskiej Wasilij Biech został trafiony na Morzu Czarnym podczas transportu amunicji, broni i personelu Floty Czarnomorskiej na Wyspę Wężową

- podały ukraiński Siły Zbrojne w oficjalnym komunikacie.

Co ciekawe, na pokładzie holownika znajdował miał się także system przeciwlotniczy Tor. To nowoczesna broń przeciwlotnicza krótkiego i średniego zasięgu. Rosjanie przerzucają te wyrzutnie na Wyspę Wężową już od pewnego czasu. Trzeba tu zaznaczyć, że nazwa holownik może być myląca. Wasilij Biech to dość duży okręt o wyporności niemal 1700 ton. To więcej niż miały polskie przedwojenne niszczyciele (zwane wtedy kontrtorpedowcami) ORP Wicher i ORP Burza.

Przypomnijmy, że okupowana przez Rosjan Wyspa Wężowa została już raz zrównana z ziemią przez ukraińskie lotnictwo i drony. Niezrażeni tym Rosjanie ściągnęli na wyspę nowy garnizon i wzmocnili go rozbudowaną obroną przeciwlotniczą.

Będzie jednak ona bezradna wobec ataku Ukraińców, którzy w najbliższym czasie otrzymają wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu takie jak HIMARS i MLRS.

Wszystko wskazuje też na to, że rosyjskie panowanie w tej części Morza Czarnego dobiega końca. Pociski przeciwokrętowe Harpoon i Neptun oraz otrzymane od Szwedów Rb-17 powinny stworzyć wielowarstwową obronę wybrzeża z możliwością ataku okrętów oddalonych nawet 200 km od brzegu.

REKLAMA
Harpoon VS Neptune

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 17.06.2022 roku

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA