REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

NASAMS dla Ukrainy. Te rakiety przeciwlotnicze bronią Białego Domu

Stany Zjednoczone zamierzają poinformować w tym tygodniu o zakupie NASAMS, zaawansowanych systemów przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Dzięki nim Ukraina będzie mogła bronić się przed barbarzyńskimi rosyjskimi atakami lotniczymi i rakietowymi.

NASAMS dla Ukrainy. Te rakiety przeciwlotnicze bronią Białego Domu
REKLAMA

Prezydent USA Joe Biden, który obecnie spotyka się z przywódcami G7 w Niemczech na szczycie poświęconym głównie Ukrainie, zapowiedział, że Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie "lepsze przeciwlotnicze systemy rakietowe wraz z amunicją". 

REKLAMA

Urzędnicy ukraińscy poprosili o system obrony przeciwrakietowej znany jako system NASAMS i to właśnie te systemy trafią do obrońców

– podaje CNN.

NASAMS to najlepszy system przeciwlotniczy na świecie

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) to wspólny system obrony opracowany przez amerykańską firmę Raytheon i norweską Norsk Forsvarteknologia (obecnie Kongsberg Defence).

Kompletna bateria NASAMS 2 składa się z 12 wyrzutni rakietowych (LCHR) (każda z sześcioma pociskami AIM-120 AMRAAM), ośmiu radarów AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, jednego centrum kierowania ogniem (CTOC), jednego pojazdu z kamerą elektrooptyczną (MSP500) i pojazdu taktycznej komórki kontrolnej (TCC).

NASAMS w akcji

NASAMS to bardzo nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt. Amerykanie uważają go za najlepszy na świecie. To właśnie te systemy przeciwlotnicze strzegą Waszyngtonu i Białego Domu.

System może być wyposażony w pociski przeciwlotnicze różnych typów, a zwłaszcza o różnym zasięgu. Według publicznie dostępnych informacji, standardowy pocisk AMRAAM ma zasięg do 25 km i 40 km dla wersji o zwiększonym zasięgu. Maksymalna wysokość celu to 21 km.

NASAMS 3 jest wyposażony w zaktualizowane centrum dystrybucji ognia. Przeprojektowana wyrzutnia Mk 2 oprócz pocisków AIM-120 AMRAAM może wystrzeliwać pociski krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II oraz pociski AMRAAM-ER. 

System NASAMS - wyrzutnia pocisków AIM-120 AMRAAM na podwoziu HMMWV

AMRAAM-ER to ulepszona rakieta o powiększonym o 50 proc. zasięgu oparta na silniku rakietowym Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). 

REKLAMA

W maju 2019 roku AIM-9X Block II został przetestowany z wyrzutniami NASAMS w Centrum Kosmicznym Andoya w Norwegii.

W październiku 2021 firma Raytheon ogłosiła, że ​​NASAMS 3 otrzyma GhostEye MR, nowy radar AFAR w paśmie S oparty na technologii GhostEye (dawniej LTAMDS) opracowanej dla systemu MIM-104 Patriot.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA