REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Celny cios Ukraińców w potężny skład rosyjskiej amunicji. Pióropusz dymu miał 100 km

W czasowo okupowanej miejscowości Zymohirja w obwodzie ługańskim eksplodował gigantyczny magazyn z amunicją wojsk Rosji. Eksplozja była widoczna z 10 km. Rosyjska baza została dosłownie wymazana z powierzchni ziemi. Ukraińcy wykorzystali w tym ataku nowe wyrzutnie HIMARS, otrzymane od Amerykanów.

HIMARS niszczy skład rosyjskiej amunicji. Dym miał 100 km
REKLAMA

W poniedziałek rano w sieciach społecznościowych pojawiły się filmy i wiadomości przedstawiające gigantyczną eksplozję składu amunicji w miejscowości Zymohirja.

REKLAMA

Opublikowane wideo przedstawia potężny pożar i gruby, ciemny słup dymu wznoszącą się na wysokość kilkuset metrów. Od czasu do czasu słychać wybuchy, a detonacji towarzyszą potężne błyski.

Wybuch składu amunicji w miejscowości Zymohirja.

Tak gigantyczny wybuch mógł powstać tylko w wyniku wysadzenia wielkiego składu amunicji. Było to najprawdopodobniej główny magazyn całej armii.

HIMARS zadaje potężny cios

Późnym wieczorem w poniedziałek pojawiły się też w internecie zdjęcia satelitarne z obszaru eksplozji. Jak wyliczyli internauci, dym z Zymohirji ciągnąć się na przestrzeni 100 km.

Zdjęcia satelitarne miejsca eksplozji.

Na fotografiach widać też doskonale miejsce przed i po ataku. Cały skład został dosłownie zrównany z ziemią, wymazany i zniknął bez śladu.

Wszystko wskazuje na to, że do zniszczenia tego miejsca Ukraińcy wykorzystali wyrzutnie rakiet HIMARS wraz z precyzyjną amunicją GMLRS.

Wyrzutnie rakiet przekazali obrońcom Amerykanie. Zgodnie z oficjalnymi danymi Ukraińcy otrzymali od USA cztery wyrzutnie HIMARS. To niewiele, jednak ich zasięg, siła ognia i precyzja uderzenia mogą pozwolić Ukraińcom na zadawanie Rosjanom bolesnych strat i niszczenie ważnych obiektów z dużej odległości.

Rosyjska baza przed i po ataku.

Zymohirja znajduje się kilkadziesiąt kilometrów za linią frontu poza zasięgiem dotychczasowych systemów uzbrojenia Ukrainy.

To nie pierwszy magazyn, który eksplodował na czasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego. Rosyjskie wojsko zużywa gigantycznych ilości amunicji. Średnio jest to 1000 sztuk na godzinę. Wymaga to jednak budowania potężnych składów w pobliżu linii frontu. I to te składy są w ostatnich dniach celem Ukraińców.

System M142 HIMARS

M142 HIMARS - High Mobility Artillery Rocket System (pol. system artylerii rakietowej wysokiej mobilności) to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90 XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych, zamontowana na ciężarówce Oshkosh M1140.

System M142 HIMARS

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS.

GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa 227 mm. Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 70 km. Masa głowicy to 91 kg. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 Ma. HIMARS może przewozić wyrzutnię sześciu takich pocisków.

System HIMARS służy do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, logistyka i zaopatrzenie, dowodzenie, łączność, zgrupowania pododdziałów przeciwnika, jednostki przeciwlotnicze oraz artylerii.

REKLAMA
M142 HIMARS - High Mobility Artillery Rocket
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA