REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Broń od Amerykanów już strzela w rosyjskie cele. Jest wideo z Ukrainy

Pierwsze nagranie z użycia przez Ukraińców nowoczesnych wyrzutni rakiet HIMASR pojawiło się właśnie w sieci. Obrońcom dostarczyli je Amerykanie. To broń potrafiąca uderzać bardzo precyzyjnie i mająca potężny zasięg.

HIMARS już strzela w Rosjan. Jest pierwsze nagranie z Ukrainy
REKLAMA

W sieci pojawiło się wideo przedstawiające strzelające w kierunku Rosjan wyrzutnie HIMARS. Widzimy na nim, jak wystrzelone rakiety przecinają nocne niebo, lecąc w kierunku pozycji agresora.

REKLAMA

Silniki startujących pocisków rakietowych rozświetlają rejon startu i pozwalają nam zobaczyć same HIMARS. To pierwszy film przedstawiający w ogóle HIMARS w Ukrainie.

Wyrzutnie rakiet przekazali obrońcom Amerykanie. Zgodnie z oficjalnymi danymi Ukraińcy otrzymali od USA cztery wyrzutnie HIMARS. To niewiele, jednak ich zasięg, siła ognia i precyzja uderzenia mogą pozwolić Ukraińcom na zadawanie Rosjanom bolesnych strat i niszczenie ważnych obiektów z dużej odległości.

Wyrzutnia rakiet M142 HIMARS

M142 HIMARS - High Mobility Artillery Rocket System (pl. system artylerii rakietowej wysokiej mobilności) to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin opracowana pod koniec lat 90. XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych i zamontowana na ciężarówce Oshkosh M1140. Na jednym pojeździe znajduje się wyrzutnia mieszcząca sześć pocisków.

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS o zasięgu około 70 km i ATACMS zdolną do rażenia celów na odległości do 300 km.

GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa 227 mm. Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 70 km. Masa głowicy to 91 kg. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 Ma. HIMARS może przewozić wyrzutnię sześciu takich pocisków.

HIMARS dla Polski

13 lutego 2019 roku podpisano umowę na zakup dla Polski dywizjonowego modułu ogniowego HIMARS, w tym 20 wyrzutni (dwie przewidziano jako szkolne) i 300 pocisków, o wartości 414 mln dolarów.

System HIMARS pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych o niezwykłej precyzji i sile ognia. Razem z wyrzutniami rakietowymi Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

REKLAMA
Wyrzutnia rakiet M142 HIMARS

Pod koniec maja minister obrony narodowej ogłosił, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. Dodał, że planuje wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką. W Polsce powstawać mają też pociski.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA