REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak niszczy cele Bayraktar. Ukraina zatopiła na Morzu Czarnym dwie rosyjskie łodzie patrolowe

Dron Bayraktar TB2 Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył precyzyjnymi uderzeniami dwie łodzie patrolowe Raptor rosyjskiej marynarki wojennej.

Ukraina zatopiła dwa rosyjskie kutry patrolowe klasy Raptor
REKLAMA

Według dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, Wałerija Załużnego, na Morzu Czarnym zatonęły dwie szybkie łodzie patrolowe rosyjskiej marynarki wojennej Raptor.

REKLAMA

Na nagraniu opublikowanym przez naczelne dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy widzimy atak na dwie łodzie projektu 03160 Raptor. Miał on miejsce w pobliżu ukraińskiej wyspy Wężowej na zachodnim Morzu Czarnym. Aktualnie jest ona okupowana przez Rosjan.

W ataku wykorzystany miał zostać dron Bayraktar

Obie łodzie próbowały bezskutecznie uciec przed uderzeniem drona Bayraktar. Pierwszy cel, który znajdował się prawie przy brzegu, został trafiony z odległości 7 km, a drugi z 6,6 km. 

Według potwierdzonych doniesień, do tej pory w wojnie z Ukrainą agresor stracił już trzy takie łodzie.

Warto w tym miejscu dodać, że po zatopieniu przez Ukraińców krążownika rakietowego Moskwa, okręty wroga na Morzu Czarnym zostały pozbawione parasola przeciwlotniczego.

Co więcej, w ostatnich dniach Ukraińcy zniszczyli trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych na wyspie Wężowej.

Łodzie patrolowe projektu 03160 Raptor

Łodzie patrolowe projektu 03160 Raptor zostały opracowane przez biuro projektowe JSC Leningrad Shipyard Pella na zlecenie rosyjskiej marynarki wojennej. Łodzie przeznaczone są do patrolowania i przerzutu wojsk w strefie przybrzeżnej mórz, cieśnin i ujściach rzek w dzień i w nocy w maksymalnej odległości do 200 km od bazy.

Łodzie klasy Raptor mogą być również wykorzystywane do szybkiego transportu do 20 żołnierzy, przechwytywania i zatrzymywania małych celów oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych w rejonach ich patrolowania.

REKLAMA

Łódź patrolowa klasy Raptor jest opancerzona i wyposażona w zdalnie sterowaną stację uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 14,5 mm i dwoma karabinami maszynowymi kal. 7,62 mm. Łódź ma 16,9 m długości i 4,1 m szerokości i trzyosobową załogę. Może rozwinąć prędkość do 50 węzłów.

Przed wojną Rosja miała w sumie 17 łodzi klasy Raptor. Są w służbie od 2015 roku, a rosyjska Flota Czarnomorska posiadała siedem takich jednostek na koniec 2021 roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA