REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Unia Europejska ogłasza koniec pandemii. Już nawet samolotem na wakacje polecisz bez maseczki

Dobra wiadomość dla osób, którym przeszkadzają maseczki. Unia Europejska ogłosiła koniec pandemii w powietrzu - w samolocie i na lotnisku już nie trzeba będzie nosić maseczki.

samoloty-maseczki-lotniska-koniec-pandemii-covid-19
REKLAMA

Pandemia koronawirusa na dwa lata sparaliżowała nasze życia. Jednym z pomysłów na walkę z zarazą był obowiązek noszenia maseczek, które zmniejszają ryzyko transmisji Covid-19 pomiędzy przebywającymi blisko siebie ludźmi. Wraz z pojawieniem się szczepionek, mniej groźnych wariantów Covid-19 oraz nadejściem wiosny rządy się powoli wycofują z obostrzeń.

REKLAMA

Czytaj też:

Maseczki w samolocie i na lotnisku

Pomimo zdjęcia praktycznie wszystkich obostrzeń związanych z koronawirusem i zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, pozostały miejsca, w których zakrywanie nosa i ust dalej było wymagane. Wśród nich są m.in. placówki medyczne (i po prawdzie mam nadzieję, że tutaj ten nakaz zostanie utrzymany w mocy nie tylko ze względu na koronawirusa).

Oprócz tego noszenie maseczek wymagane jest nadal również na lotniskach i w samolotach. W tych miejscach spotykają się ludzie ze wszystkich zakątków świata i to właśnie głównie za sprawą podróży lotniczych wirus dotarł z chińskiego Wuhan do Europy, gdzie poczynił ogromne spustoszenia zarówno wśród populacji, jak i w gospodarce ze względu na kolejne lockdowny. To się jednak zmienia.

Unia Europejska rezygnuje z nakazu zakrywania nosa i ust osób podróżujących samolotami.

Na wejście w życie nowych zasad nie będziemy w dodatku długo czekać. Te zaczną obowiązywać już w najbliższy poniedziałek 16 maja, a osoby odpowiedzialne za tę decyzję argumentują ją tym, że podczas gdy inne restrykcje również są znoszone, liczba zanotowanych przypadków zarażeń stale maleje, a liczba osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi stale rośnie.

Oprócz tego maseczek nie będą musieli już nosić pracownicy lotnisk oraz linii lotniczych, w tym stewardzi i stewardessy, co jest określane jako duży krok na drodze powrotnej do normalności sprzed pandemii, na co wszyscy czekamy. Unia Europejska zachęca jedynie do tego, aby zachowywać się "odpowiedzialnie", a osoby zakatarzone i kaszlące mimo to powinny maseczkę zakładać.

Pozostaje mieć nadzieję, że zniesienie obostrzeń nie wyjdzie nam bokiem.

REKLAMA

Dzisiaj sytuacja jest stabilna, ale skuteczność szczepionek maleje z czasem. Ubiegły rok pokazał nam z kolei, że Covid-19 to choroba sezonowa, która staje się sporym problemem wraz z nadejściem jesieni. Za kilka miesięcy liczba zakażeń może znów lawinowo wzrosnąć i niewykluczone, że konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej powróci wraz z obniżeniem się temperatur.

Warto przy tym dodać, że Unia Europejska nie zrezygnowała z obowiązku noszenia maseczek na lotniskach i w samolotach jako pierwsza na świecie. Już kilka tygodni wcześniej podobne nakazy przestały stosować kraje skandynawskie oraz, jak podaje Business Insider, Stany Zjednoczone - te ostatni zaraz po tym, jak sędzia federalny stanu Floryda uznał, iż przymuszenie obywateli do stosowania się do nich jest... niewykonalne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA