REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polskie czołgi T-72 w drodze na front. Jest pierwsze wideo z Ukrainy z potwierdzeniem

Polskie czołgi T-72M1 i T-72M1 przekazane przez Polskę Ukrainie są już w drodze na linię frontu. Choć nie są to najnowocześniejsze pojazdy, część z nich wyposażona jest w nowoczesne, polskie celowniki i kamery termowizyjne.

Polskie czołgi w Ukrainie
REKLAMA

Polska dostarczyła Ukrainie 236 czołgów T-72. Liczba ta wystarcza do sformowania dwóch brygad pancernych. Ponadto do obrońców dotarło też m.in. kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty, samobieżna artyleria 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała Ukrainie sprzęt o wartości w sumie 7 mld zł.

REKLAMA

Polskie T-72 w Ukrainie

Ukraińcy apelowali w ostatnim czasie o wsparcie ich czołgami. Polska odpowiedziała na ten apel wysyłając nasze T-72. Jak podkreślają specjaliści są one gorsze (zwłaszcza M1) od większości rosyjskich czołgów, szczególnie pod względem ochrony, ale nadal mogą odgrywać ważną rolę w nadchodzących bitwach.

W poniedziałek w internecie pojawił się film przedstawiający polskie czołgi, w trakcie szkolenia z ukraińskimi załogami. To pierwszy film potwierdzający, że T-72 przez nasz kraj wkrótce wejdą do walki.

Na wideo widać dwa typy czołgów. Niektóre z nich należą do starszej wersji T-72M1 z dalmierzem laserowym TPD-K1. Widzimy je na wideo w lesie, ustawione w kolumnie.

REKLAMA

Na filmie można zobaczyć też T-72M1R. T-72M1R to polska modyfikacja T-72M1, polegająca m.in. na montażu peryskopowego celownika termowizyjnych, pasywnych nocnych przyrządów obserwacyjnych, cyfrowego systemu łączności, cyfrowego systemu rozruchu silnika, dodatkowych koszy transportowych, nowego systemu zasilania oraz nowych zestawów gąsienic.

T-72M1R wyposażony jest w chłodzoną Kamerę Termowizyjną KLW-1, która jest przeznaczona do systemów kierowania ogniem oraz systemów obserwacyjno-rozpoznawczych. Taka sama kamera znajduje się między innymi w czołgach Leopard 2 A4.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA