REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polski Piorun zestrzelił rosyjski śmigłowiec Ka-52. Nasze rakiety sieją postrach w Ukrainie

W obwodzie charkowskim, żołnierze 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzelili kolejny rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 Aligator. Maszyna została zniszczona przy pomocy polskiej rakiety Piorun.

Polski Piorun zestrzelił rosyjski śmigłowiec Ka-52 Alligator
REKLAMA

O sukcesie obrońców poinformował oficer 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej Jurij Koczewenko.

REKLAMA

Przed chwilą obrona przeciwlotnicza 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej w rejonie Iziumu, za pomocą polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun zniszczyła nieprzyjacielski śmigłowiec Ka-52

- napisał oficer na Facebooku.

Belsat.eu podkreśla, że Jurij Koczewenko nie udostępnił nagrania potwierdzającego zestrzelenie. Jego konto jest jednak zweryfikowane i komunikat należy uznać za kolejne potwierdzone zestrzelenie rosyjskiej maszyny za pomocą polskiego Pioruna. Niezależne źródła jednak tego nie potwierdzają.

95. Brygada wsławiła się wcześniej zestrzeleniem rosyjskiego śmigłowca Ka-52 za pomocą ukraińskiego przeciwpancernego pocisku kierowanego Stugna-P.

Zdaniem Ukraińców, od początku wojny Rosja straciła ponad 160 śmigłowców. Rosjanie na pewno (potwierdzone wideo albo zdjęciem) stracili dotychczas 13 śmigłowców Ka-52.  Jeden Ka-52 Aligator wartr jest około 16 mln dol.

W wyniku głębokiej modernizacji zestawu Grom, który zasłynął ze swojej skuteczności w Gruzji, powstał Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun (znany pod drugą nazwą jako Grom-M).

PPZR Piorun to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy produkcji polskiej, przeznaczony do zwalczania nisko lecących statków powietrznych, samolotów, śmigłowców oraz dronów.

W ramach modernizacji poprawiono mechanizm startowy, celownik i efektywność głowicy samonaprowadzającej poprzez zwiększenie czułości detekcji, co wpłynęło na powiększenie odległości, z jakiej pocisk jest w stanie namierzyć oraz trafić w cel; zwiększono odporność na zakłócenia; dodano zapalnik zbliżeniowy do istniejącego uderzeniowego, układ autoryzacji dostępu i przystosowano zestaw do prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

Poprawiono skuteczność rażenia celów małogabarytowych, takich jak drony, poprzez zastosowanie zapalnika zbliżeniowego obok uderzeniowego ze zwłoką oraz kierunkowej głowicy bojowej z mieszaniną środka wybuchowego w postaci oktogenu i proszku aluminiowego.

Jednym z założeń modernizacyjnych było uzyskanie większego zasięgu wykrywania. Opracowano nową głowicę samonaprowadzania stabilizowaną żyroskopem laserowym.

Rakieta Piorun podobnie jak Grom automatycznie naprowadza się na źródło termicznego promieniowania, czyli emitujący ciepło silnik śmigłowca czy samolotu. Dzięki zastosowaniu nowych detektorów, m.in. unikalnej chłodzonej fotodiody o czterokrotnie większej niż dotąd czułości, pocisk wykrywa samoloty, śmigłowce a nawet drony ze znacznie większej odległości.

Zestaw przeznaczony jest do zwalczania celów powietrznych poruszających się z prędkością do 400 m/s na kursie zbliżania i do 320 m/s na kursie oddalania, na wysokości od 10 do 4000 m i odległości od 500 m do 6500 m.

Zestaw przeciwlotniczy Piorun o masie 16.5 kg, składa się z 10.5 kg pocisku rakietowego, wyrzutni, mechanizmu startowego i naziemnego bloku zasilania.

Śmigłowiec Ka-52 Alligator

Ka-52 Alligator (oznaczenie NATO Hokum B) to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, którego projekt powstał w 1987 roku w Związku Radzieckim, znany również pod kryptonimem Alligator. 

Ka-52 Alligator to ciężki śmigłowiec bojowy, którego maksymalna masa startowa wynosi 11300 kg. Konstrukcja wykorzystuje układ dwóch współosiowych, przeciwbieżnych wirników nośnych (charakterystyczny dla wszystkich śmigłowców z OKB Kamowa), każdy o trzech łopatach z materiału kompozytowego. Śmigłowiec nie posiada śmigła ogonowego. 

REKLAMA

Teoretycznie Ka-52 wyposażony jest w wyrafinowane systemy uzbrojenia. Zasadniczą bronią przeciwczołgową jest pocisk kierowany Wichr z systemem celowniczym I-251W Szkwał, naprowadzany laserowo. Można ich przenosić do 12. Śmigłowiec posiada też działko 30 mm.

Ewenementem konstrukcyjnym na skalę światową jest zastosowanie na śmigłowcach rodziny Ka-50/52 foteli wyrzucanych. Wystrzelenie pilotów możliwe jest dzięki systemowi uprzedniego odstrzeliwania łopat wirników.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA