REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Pociski Brimstone już w Ukrainie. Ten zabójca czołgów jest niewiarygodny. Zobacz nagranie

Angielskie kierowane pociski rakietowe Brimstone są już w Ukrainie. Broń ta przeznaczona jest do niszczenia celów opancerzonych, szczególnie poruszających się w zmasowanych formacjach. Ukraińcy właśnie pokazali jak łatwo je wykorzystać. Rosjan czeka bolesna nauczka.

Pocisk Brimstone na filmie
REKLAMA

Pocisk Brimstone to szczyt zaawansowanej techniki niszczenia czołgów. Po wystrzeleniu sam wyszukuje cele, rozpoznaje je i uderza tak, żeby zadać jak największe zniszczenia. Pocisk Brimstone może być wystrzelony ze zwykłej, małej ciężarówki. Będąc już w powietrzu, dzięki radarowi, sam wynajduje cel na ziemi.

REKLAMA

Pierwszy filmik z testów brytyjskich pocisków ukazał się w internecie w czwartek. Przyznać trzeba, że system robi wrażenie swoją mobilnością.

Pocisk Brimstone produkowany jest w Wielkiej Brytanii od 2005 r. Posiada zdolność wystrzel i zapomnij umożliwiającą samonaprowadzanie po odpaleniu. Ukraińcy otrzymali te pociski od rządu Wielkiej Brytanii.

Pocisk Brimstone może atakować określone typy czołgów

Pocisk jest programowany do wykonywania precyzyjnych misji polegających na odnajdowaniu, przy pomocy własnego pracującego na częstotliwości 94 GHz radaru. W przypadku nieodnalezienia odpowiedniego celu pocisk ulega samolikwidacji.

Pocisk Brimstone

Pocisk Brimstone był projektowany do użycia przeciw zmasowanym formacjom pancernym wroga, a wykorzystując aktywne naprowadzanie radarowe na fali milimetrowej, zapewnia celność nawet przeciwko poruszającym się celom, w każdej pogodzie, w dzień i w nocy.

Zapisanie danych o celu odbywa się poprzez namierzenie celu, zidentyfikowanie go i przesłanie informacji z biblioteki obrazów radarowych o jego wyglądzie. Radar pocisku umożliwia rozpoznanie celu z dużą dokładnością, dlatego możliwe jest zaprogramowanie ataku na określony typ celów np. czołg T-72.

Oprócz półautonomicznej zdolności do decydowania o celach, Brimstone ma możliwość określania i wybrania miejsc, w które najlepiej uderzyć, tak by spowodować największe uszkodzenia w pojeździe pancernym.

W określonej odległości od celu następuje uruchomienie radaru pocisku i rozpoczyna się aktywne wyszukiwanie celu. Radar przeszukuje powierzchnię gruntu wzdłuż zaprogramowanego toru lotu porównując sygnał z zapisanym w pamięci wzorcem celu i odrzucając inne podobne obiekty takie jak samochody, autobusy, budynki, itp.

Pociski Brimstone mają podwójne głowice bojowe

Doświadczenie zebrane w czasie wojny w Afganistanie doprowadziło do dodania naprowadzania laserowego, co pozwala operatorowi na wybieranie konkretnych celów o najwyższym priorytecie.

REKLAMA

Głowica bojowa typu tandem (pierwszy ładunek 300 g i ładunek główny 6,2 kg) pozwala na zniszczenie każdego współczesnego czołgu, również zabezpieczonego pancerzem reaktywnym. Szacuje się, że Brimstone jest dzięki temu trzy razy skuteczniejszy przeciwko nowoczesnym czołgom niż pocisk AGM-65G Maverick i siedem razy skuteczniejszy niż bomba kasetowa BL755.

Waga pocisku to 48,5 kg, długość 1,8 m, prędkość 450 m/s (1,3 Macha). Zasięg przy wystrzeleniu z ziemi to około 12 km. Koszt jednego pocisku Brimstone to 263 000 dol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA