REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Masakra podczas przeprawy przez Doniec. 1000 żołnierzy zabitych, 70 czołgów zniszczonych. Rosjanie w szoku

Ukraińska artyleria rozbiła w pył rosyjskie wojska przeprawiające się przez Doniec. Straty Rosjan są ogromne. Nieoficjalne dane mówią o zniszczeniu ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych. Zginąć mogło nawet 1000 rosyjskich żołnierzy.

siewierodonieck
REKLAMA
REKLAMA

Dni mijają, a wciąż nie cichną głosy zachwytu i przerażenia (w zależności od strony) wywołane skuteczną akcją ukraińskich sił zbrojnych podczas rosyjskiej przeprawy przez Doniec w rejonie Biłohoriwki. W ciągu zaledwie kilku dni w tym niepozornym miejscu mógł zginąć nawet tysiąc rosyjskich żołnierzy.

Mimo zmasowanego ataku i prób przedostania się Rosjan na drugą stronę rzeki Siewierskij Doniec w obwodzie ługańskim, Siły Zbrojne Ukrainy nie tylko utrzymały swoje pozycje, zniszczyły przeprawy pontonowe, co na dodatek zniszczyły ogromną liczbę rosyjskiego sprzętu.

Nad Dońcem Rosja traci dziesiątki czołgów i pojazdów opancerzonych

Ubiegłotygodniowy, spektakularny sukces żołnierzy z 17. Samodzielnej Brygady Pancernej z Krzywego Rogu w okolicach Siewierodoniecka niesie się teraz po rosyjskiej sieci. W toku walk trwających od 8 do 11 maja obrońcom udało się zniszczyć dwie stawiane na szybko przez Rosjan przeprawy pontonowe, zniszczyć ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych i według najlepszych szacunków zetrzeć z powierzchni ziemi nawet 1000 rosyjskich żołnierzy. Część z nich przed śmiercią nawet zdążyła się przedostać na drugą stronę rzeki, jednak tylko po to, aby trafić na ogień ukraińskiej artylerii.

Kto teraz zbuduje Rosjanom przeprawy pontonowe?

Warto zwrócić uwagę, że Rosja straciła najprawdopodobniej zarówno sprzęt do stawiania przepraw pontonowych oraz żołnierzy-inżynierów, którzy wiedzieli, jak się w ogóle za to zabrać.

Zdjęcia opublikowane przez Ministerstwo Obrony Ukrainy ukazują rozmiary porażki Rosjan w tym miejscu. Śmiało można powiedzieć, że to jedna z najbardziej śmiertelnych walk trwającej od 24 lutego wojny.

Rosyjscy analitycy i blogerzy przerażeni skalą porażki

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną wskazuje w swojej najnowszej analizie, że skala porażki na zachód od Siewierodoniecka przeraża nie tylko rosyjskich wojskowych, ale także i rosyjskich analityków i blogerów. W sieci pojawiają się coraz liczniejsze głosy krytyki kierowane w stronę dowódców. Trudno się temu dziwić, skala niekompetencji i całkowity brak zmysłu taktycznego rosyjskich generałów posyłających kolejne oddziały na front, tylko po to, aby zostały wybite przez dobrze zorganizowane oddziały ukraińskie, oburzają nawet dotychczasowych zwolenników agresji.

REKLAMA
To nagranie z drona chyba najlepiej ilustruje skalę porażki Rosjan podczas przeprawy przez Doniec

Możliwe zatem, że to właśnie przebijające się coraz częściej do opinii publicznej informacje o prawdziwym przebiegu wojny spowodują zmiany nastawienia Rosjan do wojny na Ukrainie. Coraz więcej osób widzi jak bardzo różni się przekaz serwowany przez media państwowe od informacji docierających z frontu innymi drogami. Z czasem, gdy do swoich domów nie będą wracały coraz większe rzesze żołnierzy, oficjalna narracja Kremla upadnie, a wtedy nawet miłość do Putina nie pomoże temu reżimowi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA