REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2022

Laptop dla ucznia szkoły podstawowej lub laptop dla ucznia liceum powinien być ważnym i przemyślanym wyborem. Chcemy przecież, aby było tu użyteczne narzędzie, które będzie mogło służyć przez dłuższy czas, a nie sprzęt, który nie będzie potrafił sprawnie obsłużyć nawet lekcji online.

Jaki laptop dla ucznia podstawówki i liceum
REKLAMA

Laptop dla ucznia - jaki wybrać? Zapewne największe zainteresowanie wzbudzi tani laptop dla ucznia, jednak nie zalecamy wyboru najtańszych laptopów dostępnych w sklepie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, co w przyszłości pozwoli uniknąć frustracji nie tylko naszym uczniom, ale również i nam.

REKLAMA

Jaki laptop wybrać dla ucznia?

Czytaj też:

Laptop dla ucznia, a laptop dla studenta

Laptop dla ucznia z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie użytkowany głównie w domu, więc nie musimy tu kłaść tak dużego nacisku na kwestię mobilności, czy czasu pracy na baterii. O ile student prawdopodobnie będzie chciał często zabierać laptop ze sobą, to w przypadku ucznia szkoły mamy do czynienia z innymi potrzebami - w takim przypadku, zamiast na mobilność, można postawić na komfort pracy, jak choćby większy ekran.

Dlaczego laptop dla ucznia, a nie komputer stacjonarny?

Jeśli zależy nam na tym, by uczeń miał stałe miejsce do pracy, to faktycznie wybór komputera stacjonarnego może wydawać się lepszym wyjściem. Wybór laptopa dla ucznia ma jednak wiele zalet - przede wszystkim kupujemy gotową jednostkę do pracy - nie musimy się zastanawiać nad wyborem monitora, klawiatury czy też kamerki internetowej. Całość zestawu komputera stacjonarnego dla ucznia może więc wynieść znacznie drożej.

Z drugiej strony komputer stacjonarny z dużą, wygodną klawiaturą oraz znacznie większym monitorem, może oferować znacznie wyższy komfort pracy. Komputer stacjonarny również łatwo rozbudować w przyszłości, podczas gdy możliwości rozbudowy laptopa są ograniczone. Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnej cenie, a ograniczone miejsce w domu może wymuszać zajmowanie przez ucznia różnych miejsc, wtedy laptop jest bezkonkurencyjny.

Tanie laptopy dla uczniów - na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba być ekspertem od komputerów, by wybrać dobry laptop dla każdego ucznia. Po prostu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Większość laptopów ze średniego segmentu spełni nasze oczekiwania, ale w przypadku promocyjnych okazji i tańszych konstrukcji warto jednak przed kupnem przejrzeć specyfikację.

Przede wszystkim laptop dla ucznia powinien oferować odpowiednią ilość pamięci RAM - 8 GB to rozsądne minimum. Praktycznie każdy nowy laptop będzie oferowany z dyskiem SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie systemu i programów, ale jeśli decydujesz się na używanego laptopa poleasingowego, lepiej sprawdź, czy nie ma on HDD (klasyczny dysk talerzowy), który znacznie obniża komfort nauki i pracy. Istotna jest również pojemność - 128 GB to zdecydowanie za mało, a 256 GB również może szybko przestać wystarczać.

Ekran laptopa dla ucznia oprócz wielkości powinien również oferować odpowiednią rozdzielczość, przynajmniej Full HD (1920 x 1080). Istotne jest, aby był to również ekran matowy, który zdecydowanie bardziej nadaje się do wielogodzinnych sesji od ekranów błyszczących. Większe modele laptopów oprócz bardziej pokaźnego ekranu mogą oferować choćby klawiaturę numeryczną, która może przydać się do nauki. Na wszelki wypadek sprawdź też, czy laptop wyposażony jest w kamerkę internetową - 99% modeli będzie w nią wyposażone, ale mogą się trafić również laptopy bez tej opcji. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków, wybierz również laptop wyposażony w system operacyjny Windows (modele pozbawione systemu są nieco tańsze). Niektóre z nich mogą również oferować promocyjny dostęp do pakietu Microsoft Office.

Laptop dla ucznia - ranking 2022

Jaki laptop wybrać dla ucznia? W naszym rankingu prezentujemy ciekawe i rozsądnie wycenione modele. Warto zaznaczyć, że przede wszystkim są to laptopy, które mają służyć głównie do nauki, a nie do grania w gry. Tylko jeden z prezentowanych laptopów wyposażony jest w dedykowany układ graficzny, który sprawdzi się również w przypadku nieco mniej wymagających gier.

Lenovo IdeaPad 3-15 (15,6 cala, AMD Ryzen 5 5000 ze zintegrowaną grafiką Radeon)

Lenovo IdeaPad 3 - podstawowy model do nauki

Wybrany przez nas model oparty jest na procesorze AMD Ryzen 5 5500U i zintegrowaną grafikę Radeon Vega. Za model z 8 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 256 GB i systemem operacyjnym Windows zapłacimy ponad 2500 zł. Nie polecamy wyboru laptopa dla ucznia z jeszcze słabszą specyfikacją - ten model Lenovo IdeaPad 3 zapewni nam minimum komfortu, a w razie potrzeby można go rozbudować o większy dysk i pojemniejszą pamięć RAM.

Acer Aspire 3 (17'3 cala, Core i5 11-tej generacji ze zintegrowaną grafiką Intel Xe)

Acer Aspire 3 w wersji z 17-calowym ekranem

Jeśli zależy nam na jak wygodniejszym do nauki laptopie, można śmiało sięgnąć po model z matowym ekranem IPS o przekątnej 17,3 cala i rozdzielczości 1920 x 1080. Acer Aspire 3, który wybraliśmy, został wyposażony w procesor Intel Core i5 1135G7 z wydajną zintegrowaną grafiką Intel Xe. Za wersję z 12 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB oraz oczywiście systemem Windows 11 zapłacimy ponad 3200 zł.

ASUS TUF Gaming F15 (15,6 cala, Intel Core i3 10-tej generacji i GeForce GTX 1650)

ASUS TUF Gaming F15 - laptop do nauki i zabawy

Jeśli szukamy laptopa dla ucznia, który ma służyć zarówno do nauki jak i zabawy, można sięgnąć po tańsze modele laptopów gamingowych. Nie będą one wyposażone w najnowocześniejsze podzespoły, ale to wciąż dobry sprzęt, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach. ASUS TUF Gaming F15 w wersji z procesorem Intel Core i5-10300H, dedykowaną kartą graficzną GeForce GTX 1650, 16 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB oraz systemem operacyjnym Windows 11 może kosztować nas ok. 3500 zł.

REKLAMA

Dofinansowanie do laptopa dla uczniów

Jeśli znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej możesz liczyć na dofinansowanie do laptopa dla ucznia, albo wręcz darmowy laptop dla ucznia. Aby zorientować się w aktualnych programach pomocy, najlepiej zwrócić się do placówki edukacyjnej, do której będzie uczęszczał uczeń. Można również sprawdzić oferty urzędów gmin, czy też ośrodków pomocy społecznej. Wiele sklepów oferuje również promocje na laptopy dla uczniów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego. Aktualne programy pomocy można również śledzić na stronach rządowych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA