REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak wygląda walka z bliska. Żołnierze sił specjalnych Kraken trafili rosyjski transporter opancerzony z granatnika MATADOR

W sieci pojawiło się wideo amerykańskich ochotników z jednostki Kraken, którzy wyzwalają obwód charkowski spod rosyjskiej okupacji. Widzimy na nim z bliska, jak wygląda walka w Ukrainie. Żołnierze organizują zasadzkę na transporter opancerzony BTR-80. W akcji zobaczyć możemy granatnik RGW-90 MATADOR.

Tak wygląda walka z bliska. Żołnierze sił specjalnych Kraken trafili rosyjski transporter opancerzony z granatnika MATADOR.
REKLAMA
  • Rosyjski BTR-80 został zniszczony przez grupę dywersyjno-rozpoznawczą jednostki specjalnej Kraken.
  • W akcji udział wzięli weterani z USA i Wielkiej Brytanii. Na filmie żołnierze komunikują się ze sobą po angielsku.
  • Całą akcję zarejestrowała zarówno kamera zamontowana na hełmie jak i na dronie.
  • Do zniszczenia transportera opancerzonego żołnierze użyli niemieckiego granatnika RGW90 MATADOR.
  • MATADOR to współczesny granatnik przeciwpancerny przeznaczony do niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych (głównie transporterów opancerzonych i czołgów lekkich), burzenia murów budynków oraz fortyfikacji.
REKLAMA

Do starcia doszło na północ od Charkowa. Żołnierze oddziału Kraken patrolowali las i w pewnym momencie zobaczyli transporter opancerzony rosyjskich sił okupacyjnych, który poruszał się na otwartym terenie przez pole. Bojownicy z Krakena to najprawdopodobniej weterani z USA i Wielkiej Brytanii. Żołnierze komunikują się ze sobą po angielsku.

Na filmie widać jak żołnierze szykują się do zaatakowania pojazdu. Uzgadniają metodę ataku i szykują na wszelki wypadek zasadzkę w kształcie litery L.

Jak się okazało, był to dobry pomysł.

Całą akcję sfilmował nie tylko żołnierz strzelający do transportera, ale także dron.

Pierwszy strzał z RGW-90 MATADOR okazał się celny. Jednak pojazd nie eksplodował. Nie wiadomo, czy był uszkodzony i staczał się ze wzniesienia, czy też załoga próbowała uciec i ukryć się wśród drzew.

Tak czy inaczej chwilę później pojazd wpadł w lesie w zasadzkę. Kolejne trafienie z granatnika również okazało się celne i BTR-80 został zniszczony.

Jednostka rozpoznawczo-dywersyjna Kraken

Jednostka Kraken jest samodzielną jednostką rozpoznawczo-dywersyjną w ramach Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jednostka ta została założona przez weteranów pułku Azov i obecnie skutecznie broni Ukrainy w obwodzie charkowskim. 

Wyzwolili już wiele miejscowości, a teraz spychają żołnierzy Putina z powrotem na granicę państwową

- mówi Alina Stara, sekretarz prasowy Ukraińskiego Centrum Walki. 

W jednostce Kraken służy wielu ochotników z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Oddział powstał "w związku z dużym napływem chętnych". 

MATADOR (skrót od ang. Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR) to współczesny granatnik przeciwpancerny, opracowany przy udziale Singapurskich Sił Zbrojnych oraz izraelskiego przedsiębiorstwa Rafael Advanced Defense Systems i produkowany przez niemieckie przedsiębiorstwo Dynamit Nobel Defence.

Broń, wykorzystująca amunicję kumulacyjną (HEAT) oraz odkształcalną (HESH), przeznaczona jest zarówno do niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych (głównie transporterów opancerzonych i czołgów lekkich), burzenia murów budynków oraz fortyfikacji.

Siły Zbrojne Ukrainy kupiły 5100 jednostek MATADOR. Pierwsza partia 2650 sztuk została odebrana 26 marca 2022 r., a 2450 pozostałych ma zostać dostarczonych do końca maja 2022 r.

RGW-90 LRMP MATADOR

RGW-90 LRMP MATADOR oferuje największy zasięg z rodziny MATADOR i może być stosowany na dystansach od 20 do 1200 m.

RGW-90 LRMP MATADOR jest używany przez Bundeswehrę jako broń przeciwczołgowa i przeciwpiechotna. Można go zaprogramować tak, aby nabój eksplodował po uderzeniu w cel lub po penetracji z opóźnieniem. Z granatnika można strzelać całą gamą pocisków przeciwpancernych, przeciwpiechotnych, burzących i wsparcia, m.in. dymnymi.

Odłączana jednostka kierowania ogniem zawiera dalmierz laserowy i kalkulator balistyczny oraz wyświetla strzelcowi znacznik celownika laserowego, odległość od celu, a także miejsce uderzenia.

RGW-90 LRMP MATADOR ma kaliber 90 mm, masę 11 kg, masę pocisku 3 kg, długość 100 cm i prędkość wylotową 200 m/s.

Transporter opancerzony BTR-80

BTR-80 to rosyjski transporter opancerzony produkowany od 1984 przez Arzamaską Fabrykę Maszyn. Podstawą innowacji w modelu serii BTR, w porównaniu do jego poprzedników, były doświadczenia, które wojska radzieckie zdobyły podczas wojny afgańskiej. Najważniejsza zmiana dotyczyła napędu.

BTR-80 jest napędzany pojedynczym silnikiem wysokoprężnym. Ryzyko pożaru spowodowane uderzeniami w silnik i zbiorniki zostało znacznie zmniejszone dzięki zastosowaniu oleju napędowego zamiast benzyny.

BTR-80A
REKLAMA

Lekki pancerz zapewnia załodze ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej, w tym kalibru 7,62 mm, a także odłamkami pocisków. BTR-80 jest również bardzo mobilny i ma pełną pływalność.

Załoga 3 + 8, masa bojowa 13,6 t. Uzbrojenie stanowi karabin maszynowy 14,5 mm KPWT. Na dzień 5 czerwca 2019 r. w służbie armii rosyjskiej znajdowało się co najmniej 1499 BTR-80, 100 BTR-80A i 1080 BTR-82A/M.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA