REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

COVID-19 szaleje w Korei Północnej. Nawet Kim Dzong Un przestraszył się epidemii

Korea Północna przez długie miesiące ignorowała COVID-19, wykorzystując swój izolacjonizm jako remedium na szalejącą na całym świecie pandemię. Koronawirus w końcu jednak przedostał się i do tego kraju. Który jest na to kompletnie nieprzygotowany.

korea północna covid-19
REKLAMA

Kim Dzong Un mierzy się z nowym wyzwaniem, o czym informuje Reuters. Tamtejsza służba zdrowia nie jest przygotowana w najmniejszym stopniu na chorobę, którą mieszkańcy tego kraju określają gorączką. Na dziś zgonów na COVID-19 w Korei Północnej jest relatywnie niewiele. Według trudnych do uznania za wiarygodne oficjalnych danych rządowych, koronawirus pochłonął w tym kraju około 50 żyć. Kraju nie stać jednak na testowanie obywateli, więc liczba ta prawdopodobnie jest znacznie wyższa.

REKLAMA

Czytaj też:

Koreański dyktator i jego doradcy wyraźnie są podobnego zdania. Kim Dzong Un udzielił oficjalnej reprymendy wszystkim przedstawicielom służby zdrowia i nakazał północnokoreańskiemu wojsku jej wsparcie w zakresie dystrybucji lekarstw. Wprowadzono też ogólnokrajowy lockdown i restrykcje w miejscach pracy zakazujących przebywania w grupach. Sytuacja jest podobno bardzo poważna.

COVID-19 w Korei Północnej. Możliwy nawet milion zarażeń.

Choć północnokoreańska propaganda głosi wielkie i wspaniałe rzeczy o tamtejszym narodzie, Kim Dzong Un bez wątpienia zdaje sobie sprawę do jakiej nędzy doprowadził on i jego poprzednicy. Mieszkańcy Korei Północnej nie mają dostępu do nowoczesnej (często: jakiejkolwiek) służby zdrowia, są chorowici i niedożywieni. Umieralność w tym kraju jest wysoka i bez epidemii koronawirusa.

REKLAMA

Inne kraje oferowały zaopatrzenie Korei Północnej w miliony szczepionek z Chin i od firmy AstraZeneca. Przedstawiciele kraju odmówili, argumentując, że zamknięte granice są wystarczającym sposobem na uniknięcie zarazy. Korea Południowa po powyższych doniesieniach oficjalnie zaoferowała pomoc w formie szczepionek, pracowników służby zdrowia i sprzętu medycznego, ale nie doczekała się odpowiedzi lub nie została ona podana do wiadomości opinii publicznej.

Wiemy za to z północnokoreańskich mediów propagandowych, że Kim Dzong Un ogłosił śmiercionośną epidemię jako największy niepokój, jaki spadł na Koreę Północną od czasu jej utworzenia. Według danych World Food Programme, 11 mln z 25 mln mieszkańców tego kraju cierpi z powodu niedożywienia. Najprawdopodobniej system odpornościowy tych osób jest w bardzo złym stanie. To jednak musiałyby potwierdzić podstawowe badania lekarskie, do których typowy mieszkaniec Korei Północnej dostępu nie ma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA