REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Najnowszy rosyjski czołg T-90M zniszczony. Załatwił go Carl Gustaf, a akcję Ukraińców nagrał dron

W bitwach o Stary Sałtów, na wschód od Charkowa, ukraińscy żołnierze 227. batalionu 127. brygady Obrony Terytorialnej z Charkowa zniszczyli najnowszy rosyjski czołg T-90M "Proryw". Duma rosyjskich wojsk pancernych została trafiona szwedzkim granatnikiem przeciwpancernym Carl Gustaf. Film z akcji został zamieszony na Telegramie przez żołnierza - ochotnika Romana Donika.

Czołg T-90M zniszczony granatnikiem Carl Gustaw - nagranie
REKLAMA

Czołg T-90M pojawił się na zdjęciach w Ukrainie pod koniec kwietnia. Na fotografiach z okolic Charkowa czołg przykryty jest systemem maskującym Nakidka.

REKLAMA

Nakidka to specjalny materiał, który zdaniem Rosjan "eliminuje możliwość użycia precyzyjnie naprowadzanej broni" takiej jak pociski Javelin. Nakidka zmniejszać ma sygnatury termiczne i radarowe obiektu. 

T-90M został zniszczony 4 maja, ale wideo ze zniszczenia pojazdu zostało opublikowane dopiero teraz.

Wiadomo, że bitwa miała miejsce na obrzeżach Starego Sałtowa, który niedawno został odbity przez wojska ukraińskie. Rosjanie próbowali kontratakować.

Do ofensywy wysłano kompanię z trzema czołgami, siedmioma bojowymi wozami piechoty i kilkoma transporterami opancerzonymi MT-LB. Rosjanie zostali jednak odparci i wycofali się.

I to ten fragment walk przedstawia film. Widać na nim jak T-90M eksploduje po trafieniu.  

Czołg T-90M zniszczony granatnikiem Carl Gustaw - nagranie

Roman Donik napisał pod filmem, że strzał z szwedzkiego granatnika Carla Gustaf "rozerwał Proryw".

Szwed przebił się przez pancerz jak przez papier. Zaufaj Siłom Zbrojnym Ukrainy. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają

- dodał wolontariusz pod filmem.

Czołg T-90M "Proryw"

T-90M to najnowsza modyfikacja T-90, nad którą prace rozpoczęto w 2004 r. Czołg produkowany jest w firmie Urałwagonzawod w miejscowości Niżny Tagił w Rosji. Armia rosyjska posiada od 40 do 70 czołgów w tej wersji.

Po raz pierwszy, eksportowa wersja tej modyfikacji czołgu, o nazwie T-90MS, została zaprezentowana 9 września 2011 r. w Niżnym Tagile w ramach VIII Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia.

Czołg T-90M "Proryw"

Czołg T-90M, w porównaniu do wersji podstawowej, przeszedł głęboką modernizację jeśli chodzi o możliwości na polu walki. Pojawił się między innymi peryskop dowódcy PK PAN -360 stopni z urządzeniem termowizyjnym, celownik PNM Sosna-U dla działonowego i nowy komputer kierowania ogniem Kalina z systemem nawigacji GLONASS i zintegrowanym systemem informacji bojowej.

T-90M posiada wzmocniony przedni pancerz oraz modułowy pancerz reaktywny 4S23 Rielikt.

T-90M Proryv-3 - najnowszy rosyjski czołg

Główny oręż czołgu T-90M w wersji z 2017 r. stanowi ulepszone i dłuższe działo 2A82-1M 125 mm z zapasem 43 pocisków. To samo działo jest również używane przez nowy, prototypowy czołg Armata i oferuje możliwość korzystania z szerokiej gamy najnowszej amunicji. 

Granatnik Carl Gustaf

Carl Gustaf to szwedzkie gwintowane działo bezodrzutowe kalibru 84 mm, produkowane przez Saab Bofors Dynamics, klasyfikowane również jako średni granatnik przeciwpancerny. Pierwszy prototyp granatnika Carl Gustaf powstał w 1946.

Granatnik Carl Gustaf

W 2014 r. Saab zaprezentował swój nowy wariant Carl Gustaf M4. Granatnik waży 6,6 kg i ma długość 950 mm. Tak niską masę osiągnięto dzięki zastosowaniu w lżejszych komponentów, w tym lufy z włókna węglowego z tytanową wkładką. 

Żywotność lufy broni to 1000 pocisków i jest ona dwukrotnie większa niż w przypadku wersji M3.

Granatnik może korzystać z całej gamy pocisków. Wśród nich są FFV551 i FFV751. FFV551 to podstawowy pocisk kumulacyjny. Zasięg skuteczny do 700 m (400 m do celów ruchomych) i penetracja do 400 mm RHA (wysokogatunkowej stali). Masa amunicji wynosi 3,2 kg, a prędkość wylotowa 255 m/s.

REKLAMA

FFV751 to pocisk kumulacyjny z głowicą tandemową o skutecznym zasięgu 500 m i zdolności penetracji ponad 500 mm pancerza. Waga 4 kg.

Ukraina otrzymała 100 sztuk granatników Carl Gustaf i 2000 sztuk amunicji przekazanych przez rząd Kanady.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA