REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Kolejny sukces ukraińskich Neptunów. Rosyjska fregata Admirał Makarow płonie na morzu

Rosyjska fregata rakietowa Admirał Makarow według nieoficjalnych informacji miała zostać trafiona przez Ukraińców pociskami przeciwokrętowymi Neptun.

Rosyjska fregata Admirał Makarow płonie na morzu
REKLAMA

Internet, a przynajmniej ta jego część, która interesuje się wojną w Ukrainie, żyje dzisiaj doniesieniami o kolejnym, skutecznym użyciu przez Ukraińców pocisków przeciwokrętowych Neptun, które miały trafić w duży, rosyjski okręt wojenny.

REKLAMA

Fregata rakietowa Admirał Makarow należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, płonąć miała w pobliżu wyspy Wężowej na Morzu Czarnym. Według niepotwierdzonych doniesień w piątek w okolicy trwała akcja ratownicza, na miejsce Rosjanie skierowali śmigłowe i statki ratownicze.

NATO patroluje Morze Czarne

Choć nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat trafienia okrętu przez Ukraińców, o tym, że coś jednak stało się z fregatą rakietową Admirał Makarow, świadczyć może niezwykła aktywność samolotów NATO nad Morzem Czarnym.

RC-135W Rivet Joint należący do RAF dołączył do Global Hawk z USAF. Nigdy nie widziałem brytyjskiego samolotu wywiadowczego Rivet Joint w tym konkretnym zakątku Morza Czarnego ani latającego według tego konkretnego wzoru. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że coś się stało z fregatą Admirał Makarow

- napisał na Twitterze Hans de Vreij, specjalista do spraw lotnictwa i wojskowości.

To jednak nie wszystko. W okolicy krążyły też dwa latające radary Boeing E-3A Sentry. W sumie więc w tę część Morza Czarnego NATO skierowało minimum cztery maszyny zwiadowcze. Tyle widać było oficjalnie w serwisie Flightradar24.

Fregata byłaby najnowszą stratą rosyjskiej marynarki wojennej w burzliwej kampanii na Morzu Czarnym. W jej trakcie Ukraińcy zatopili już za pomocą pocisków Neptun rosyjski okręt flagowy Moskwa za pomocą rakiety balistycznej okręt desantowy, a przy pomocy dronów najnowsze łodzie patrolowe.

Fregata rakietowa Admirał Makarow

Admirał Makarow to fregata Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej typu Admirał Grigorowicz. Do tej pory wybudowany trzy podobne okręty tej klasy. Wszystkie powstały w stoczni Jantar w Obwodzie Kaliningradzkim. Fregata rakietowa Admirał Makarow weszła do służby 27 grudnia 2017 r. i jest najmłodszym okrętem z serii.

REKLAMA

Fregata rakietowa Admirał Makarow ma 200-osobową załogę. Wyporność to około 4 tys. ton. Uzbrojenie jednostki stanowi armata A-190 kal. 100 mm oraz wertykalne wyrzutnie, przystosowane do strzelania przeciwokrętowymi pociskami manewrującymi P-800 Oniks oraz pociskami manewrującymi 3M-54 Kalibr. Ponadto posiada morskie wersje systemu obrony powietrznej 9K37 Buk, zestawy przeciwlotnicze 9K38 Igła oraz armaty morskie systemu CIWS AK-63.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA