REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Switchblade wchodzi do gry. Drony kamikadze mogą niszczyć nawet czołgi. Będą dla Rosjan koszmarem

Amerykańskie drony Switchblade trafiły już na Ukrainę. Te różniące się wielkością urządzenia mogą razić czołgi, pojazdy opancerzone, kolumny wojskowy czy piechotę. Stany Zjednoczone wysyłają Ukraińcom także mnóstwo innego ciężkiego sprzętu: śmigłowce, zestawy artyleryjskie, czy pojazdy opancerzone. Do naszych wschodnich sąsiadów trafiają także kolejne dostawy lżejszego sprzętu.

Drony Switchblade 600 i 300 wchodzą do gry. To takie kamikadze
REKLAMA

Switchblade 600 to nic innego jak latający pocisk przeciwpancerny Javelin, który może krążyć w powietrzu, czekając na dogodny moment ataku. Te zaawansowane technologicznie amerykańskie drony są już w Ukrainie. Przekazał je obrońcom rząd USA.

REKLAMA

Rzecznik Pentagonu, John Kirby, powiedział, że pierwsza partia 100 dronów została już wysłana do Ukrainy na początku kwietnia 2022 r. Szkolenie ukraińskich operatorów odbywało się w Stanach Zjednoczonych.

Jednocześnie w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że USA postanowiły przekazać więcej niż zakładano cięższych dronów Switchblade 600. Początkowo do Ukrainy trafić miały mniejsze modele 300 z głowicą odpowiadającą granatowi ręcznemu i o małym zasięgu.

Stany Zjednoczone wysyłają ciężki sprzęt do Ukrainy: śmigłowce, artylerię, pojazdy opancerzone

Kirby poinformował również, że wachlarz sprzętu, który zostanie wysłany do Ukrainy w ramach nowego pakietu wsparcia przez USA, jest niezwykle szeroki. Obejmuje 18 haubic 155 mm oraz 40 tys. pocisków artyleryjskich. W zestawie znajdują się również systemy radarów artyleryjskich AN/TPQ-36 oraz radary obserwacji powietrznej AN/MPQ-64 Sentinel. 

Pakiet zawiera również 100 opancerzonych pojazdów Humvee, 200 transporterów opancerzonych M113 i 11 śmigłowców Mi-17. Śmigłowce uzupełnią flotę pięciu śmigłowców Mi-17 wysłanych na Ukrainę na początku tego roku. W ramach pomocy Ukraina otrzyma również dodatkowe drony Switchblade - ponad 700 sztuk, pociski Javelin, sprzęt medyczny, kamizelki kuloodporne i hełmy, dalmierze optyczne i laserowe oraz miny M18A1 Claymore.

Switchblade 600 - dron, ktory jest amunicją krążącą

Switchblade 600 to większy model drona z tej rodziny, który waży 23 kg. Jest również przenośny, a rozstawienie go zajmuje 10 minut. Został zaprojektowany, aby dotrzeć na odległość 40 km w 20 minut, a następnie krążyć nad rejonem celu przez kolejne 20 minut, co daje mu całkowity zasięg 80 km. 

Switchblade 600 jest odpalany ze specjalnej tuby.

Switchblade 600 to tak zwana amunicja krążąca. Jest to dron-kamikadze, który posiada głowicę bojową, może krążyć nad polem bitwy w oczekiwaniu na cel lub decyzję operatora, a następnie uderza w określone miejsce z zabójczą precyzją.

W momencie ataku Switchblade 600 uderza z prędkością 185 km/h. Pojazd ma głowicę opartą na głowicy przeciwpancernego pocisku kierowanego FGM-148 Javelin, która przeznaczona jest do neutralizacji pojazdów opancerzonych i czołgów.

Switchblade 600

System kierowania ogniem oparty na tablecie dotykowym pozwala ręcznie sterować amunicją lub przełączyć ją w tryb autonomiczny. Jest on zabezpieczony wbudowanymi szyfrowanymi łączami danych i modułem GPS selektywnej dostępności zapobiegający podszywaniu się. 

Waga amunicji krążącej Switchblade 600 to 14,97 kg. Dron ma ponad 150 cm długości. Switchblade 600 został zaprezentowany w 2020 roku.

Switchblade 300 jest niezwykle trudny do wykrycia

Switchblade 300 został zaprojektowany jako jednorazowy UAV, aby zwiększyć precyzyjną siłę ognia dla jednostek piechoty wielkości plutonu. 

Ma 610 mm długości i waży 2,7 kg wraz z futerałem i wyrzutnią, dzięki czemu jest wystarczająco mały i lekki, aby mógł go unieść jeden żołnierz. Osiąga prędkość 157 km/h.

Switchblade 300 

Switchblade 300 jest złożony w tubie, a jego skrzydła rozkładają się, gdy dron znajdzie się w powietrzu. Można nim sterować w odległości do 10 km od operatora, ale jego mały rozmiar ogranicza czas lotu do 10 minut. To sprawia, że ​​nie nadaje się do roli zwiadowcy, ale przydaje się do niedrogiego zwalczania cennych celów. 

Jego głowica ma ładunek wybuchowy odpowiadający granatowi 40 mm nadający się do niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych i personelu.

Głowica jest specjalnie zaprojektowana do kontrolowanej siły ognia. Możliwy jest wybuch kierunkowy, ale także detonacja na określonej wysokości. Wszystkie parametry zmieniać można w locie.

Co więcej, poza możliwości niszczenia celów naziemnych Switchblade może namierzać i niszczyć wrogie drony.

REKLAMA

Pojazd napędzany jest silnikiem elektrycznym, więc jego niewielkie rozmiary i cichy lot sprawiają, że jest niezwykle trudny do wykrycia lub próby przechwycenia.

Podobnie jak jego większy brat, Switchblade 300 wykorzystuje kamery dzienne i na podczerwień, a także "wspomagane śledzenie celu", aby namierzyć cele nieruchome i ruchome.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA