REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Zaczyna się decydujący moment wojny. Ruszyła rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy

Rosja rozpoczęła nową ofensywę we wschodnim Donbasie. Armia Putina ruszyła od Charkowa na północnym wschodzie do Mikołajowa na południu. Agresorów wspiera lotnictwo i artyleria. Ukraińcy są jednak dobrze przygotowani.

Ruszyła rosyjska ofensywa na wschodzi Ukrainy. Decydujący moment wojny
REKLAMA

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że rosyjskie wojsko otrzymało zadanie zajęcia ukraińskich regionów Ługańska i Doniecka, które łącznie składają się na Donbas, jako wielkanocny prezent dla prezydenta Władimira Putina. Niedziela Wielkanocna w cerkwi prawosławnej przypada 24 kwietnia.

REKLAMA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w telewizji przemówienie, w którym ogłosił, że rozpoczęła się ofensywa Rosji w Donbasie. 

Będziemy się bronić. Będziemy walczyć z wrogiem

- zadeklarował Zełenski.

Chociaż Ukraińcy z pewnością mają do czynienia z liczebną przewagą sił rosyjskich, nie oznacza to, że nie mają atutów i zdolności do aktywnej obrony. Pokazali to już w bitwie o Kijów.

Co więcej, Ukraińcy każdego dnia otrzymują uzupełnienia w sprzęcie i broni, a ten proces dopiero się rozkręca będzie kontynuowany

Rosjanie chcą pokazać, że ich armia jest w stanie pokonać Ukrainę.

A także, że zgromadzili na wchodzi znaczne siły - około 78 batalionowych grup taktycznych (ok. 70 tys. żołnierzy) wspieranych przez artylerię i lotnictwo.

Siły rosyjskie chcą ruszyć w górę z Mariupola i w dół z obszaru Charkowa, by usiłować okrążyć ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy.

Ukraińcy potwierdzili, że rosyjskie wojsko zintensyfikowało działania ofensywne we wschodniej Ukrainie. Głównym ich celem jest ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymanie korytarza lądowego z tymczasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu.

Według ministerstwa obrony Ukrainy wróg nadal częściowo blokuje Charków i ostrzeliwuje miasto z artylerii.

W kierunku Izium-Barwinkowe nieprzyjaciel zintensyfikował rozpoznanie lotnicze za pomocą dronów, przeprowadził operacje ofensywne na lewym brzegu rzeki Doniec w kierunkach Andriyivka - Zavody, Brazhkivka - Dmytrivka, Sulyhivka - Dibrovne.

Najeźdźcy przenoszą także dodatkowe dywizje rakiet przeciwlotniczych Tor do obwodu charkowskiego. Dywizje rakiet przeciwlotniczych S-400 i S-300 zostały rozmieszczone na obszarach przygranicznych rosyjskiego obwodu Biełgorod z Ukrainą.

Na południu, główne wysiłki rosyjskich agresorów skupiają się na zajęciu miejscowości Popasna, Rubiżne, Siewierodonieck, Mariupol oraz Awdijewka i Marjinka.

Głównym celem nieprzyjaciela pozostaje przebicie się przez obronę wojsk ukraińskich. W szczególności w obwodzie ługańskim na granicy Kreminna - Terny, Rubiżne - Popasna, a w Doniecku - w kierunku Staromlynivka - Szewczenkowe

- powiedział Ołeksandr Motuzjanyk, rzecznik prasowy ukraińskiego ministerstwa obrony narodowej.

We wtorek, po południu zacięte walki toczyły się o miejscowość Marjinka, położoną ok. 10 km na wschód od Doniecka. Miasteczko przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie, według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, przywrócono kontrolę nad miastem.

REKLAMA

W kierunku Doniecka, w pobliżu miejscowości Marjinka, w wyniku kontrataku naszych wojsk wróg poniósł straty i wycofał się. Jednostki Sił Zbrojnych odzyskały kontrolę nad tą osadą

- czytamy w oświadczeniu ukraińskiej armii.

Natomiast rosyjski przełom w północnym Donbasie, został potwierdzony przez obie strony. Wojska rosyjskie zdobyły tam Kreminnę i Torske.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA