REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińcy pokazali rosyjskiego drona. Jest zrobiony z rzeczy, które znajdziesz w sklepie i na śmietniku

W ten weekend Ukraińcy zestrzelili i odzyskali wiele nieuszkodzonych elementów podstawowego rosyjskiego drona rozpoznawczego Orłan-10. Dzięki temu mogli poznać budowę maszyny. To co zobaczyli w środku sprawiło, że padli ze śmiechu.

Orłan-10 w środku to komedia. Rosyjski dron rozpoznawczy rozebrany przez Ukraińców
REKLAMA

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że Orłan-10 to podstawowy, rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny (BSP) wykorzystywany przez siły zbrojne armii rosyjskiej.

REKLAMA

Rosjanie, którzy są mistrzami propagandy i wychwalania swojego sprzętu wojskowego twierdzili, że Orłan-10 powstał w wyniku "unikatowych badań krajowych" oraz posiada wiele "opatentowanych rozwiązań". 

W ten weekend żołnierze ukraińskiej 95 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej zestrzelili dron Orłan-10 . UAV "Orlan" za pomocą brytyjskiego przenośnego zestawu przeciwlotniczego Martlet.

Ukraińcom udało się odzyskać wiele całych fragmentów BSP. To co znaleźli pokazali na filmie.

Przede wszystkim uwagę zwraca zbiornik paliwa wykonany ze zwykłej plastikowej butelki po napoju. Amatorka w najwyższym wydaniu przymocowana do całości drutem.

Ale to jeszcze nic. Okazuje się, że główne wyposażenie takie drona, czyli głowica obserwująca ziemię to też samoróbka. W zestrzelonym Orłan-10 taką funkcję pełnił zwykły aparat Canon EOS 800D z 2017 r. za 3 tys. zł z obiektywem  Canon EF 50 mm f/1.8 STM za 600 zł.

Całość została połączona byle jakim klejem i rzepami. żeby było śmieszniej, Rosjanie twierdzą, że koszt pojedynczego drona Orłan-10to 120 tys. dol.

Orłan-10 to rosyjski wojskowy bezzałogowy statek powietrzny opracowany i produkowany przez Specjalne Centrum Technologiczne. System wykorzystywany w celach rozpoznawczo-patrolowych.

Orłan-10 jest zwykle używany w grupach po dwie lub trzy, z których pierwsza jest maszyna używana jest do rozpoznania i krąży na wysokości od 1000 do 1500 metrów, druga do walki elektronicznej, a trzecia jako transponder, który przekazuje informacje do centrum kontroli.

REKLAMA

Wyprodukowano ponad sztuk 1000 Orłan-10 w 11 różnych wariantach.

Wymiary: rozpiętość 3,1 m, długość 1,8 m, masa 14 kg, długotrwałość lotu 16 h.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA