REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca Ka-52 nagrane przez drona. Rosjanie stracili Alligatory

Kolejny nowoczesny rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 został zestrzelony podczas wojny w Ukrainie. Duma rosyjskich konstruktorów nie radzi sobie dobrze podczas działań wojennych.

Następny Ka-52 zniszczony
REKLAMA

Rosja straciła już w Ukrainie minimum 10 proc. swoich najnowocześniejszych śmigłowców Ka-52. To prawdziwa katastrofa. Maszyny, które miały być wizytówką rosyjskiej armii, okazują się świetnym celem dla ukraińskiej piechoty wyposażonej w ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych.

REKLAMA

W czwartek, Ukraińcy poinformowali o zestrzeleniu nowoczesnego samolotu szturmowego Su-34 oraz trzech śmigłowców. Wśród nich był jeden transportowy Mi-8 i szturmowy Ka-52.

Te dwie ostatnie maszyny zestrzelone zostały w okolicach Zaporoża, na południu Ukrainy.

Trafienie rakiety w śmigłowiec Ka-52 zarejestrował dron

Moment trafienia śmigłowca Ka-52 przez rakietę przeciwlotniczą udało się zarejestrować na filmie. Te niezwykłe wideo zostało nakręcone z drona.

Widać na nim śmigłowiec, który pojawia się z lewej strony ekranu. Chwilę później, z prawej strony pędzi ku niemu pocisk przeciwlotniczy, który nie daje rosyjskiej maszynie najmniejszych szans. Na wideo widać moment eksplozji, który niszczy silniki śmigłowca.

Nowoczesny śmigłowiec szturmowy Ka-52, który wart jest około 16 mln dolarów, został zestrzelony za pomocą 9K38 Igła. To radziecka, ręczna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych, która do produkcji weszła na początku lat 80. Jedna taka rakieta kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Na kolejnym wideo zamieszczonym na Twitterze widzimy wzbijające się w niebo słupy dymu z palących się Ka-52 z lewej i Mi-8 z prawej.

Teoretycznie Rosja posiada 127 śmigłowców Ka-52. Teoretycznie, bo w żadnej armii świata nie jest sprawnych 100 proc. maszyn.

Według bloga Oryx, którego autorzy katalogują straty stron w wojnie w Ukrainie, do tej pory Rosjanie stracili w trakcie swojej inwazji 12 maszyn Ka-52. Mowa tu tylko i wyłącznie o tych straconych maszynach, których zdjęcia ukazały się w internecie.

Tak naprawdę zniszczonych Ka-52 może być znacznie więcej.

Zakładając optymistyczne dane dla Rosjan, stracili oni w Ukrainie przynajmniej 10 proc. swojej floty Ka-52. Straty są jednak z pewnością dużo wyższe.

Zestrzelenie rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 w pobliżu miejscowości Malynivka

Śmigłowiec Ka-52 Alligator

Ka-52 Alligator (oznaczenie NATO Hokum B) to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, którego projekt powstał w 1987 roku w Związku Radzieckim, znany również pod kryptonimem Alligator. 

Produkowany jest w zakładach Progress Arsenyev Aviation w regionie Primorye w Rosji.

Rosyjski śmigłowiec zestrzelony
Ka-52 Alligator

Ka-52 Alligator to ciężki śmigłowiec bojowy, którego maksymalna masa startowa wynosi 11300 kg. Konstrukcja wykorzystuje układ dwóch współosiowych, przeciwbieżnych wirników nośnych (charakterystyczny dla wszystkich śmigłowców z OKB Kamowa), każdy o trzech łopatach z materiału kompozytowego. Śmigłowiec nie posiada śmigła ogonowego. 

Teoretycznie Ka-52 wyposażony jest w wyrafinowane systemy uzbrojenia. Zasadniczą bronią przeciwczołgową jest pocisk kierowany Wichr z systemem celowniczym I-251W Szkwał, naprowadzany laserowo. Można ich przenosić do 12. Śmigłowiec posiada też działko 30 mm.

REKLAMA

Ewenementem konstrukcyjnym na skalę światową jest zastosowanie na śmigłowcach rodziny Ka-50/52 foteli wyrzucanych. Wystrzelenie pilotów możliwe jest dzięki systemowi uprzedniego odstrzeliwania łopat wirników.

AH-64 Apache vs. KA-52 Alligator. Który śmigłowiec jest lepszy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA