REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Militaria

Ka-52 Alligator zestrzelony rakietą przeciwpancerną. Rosyjski śmigłowiec zamienił się w kulę ognia

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 Alligator za pomocą przeciwpancernego pocisku kierowanego Stugna-P. Jest nagranie potwierdzające nie lada wyczyn ukraińskich żołnierzy.

Ka-52 Alligator zestrzelony przez pocisk przeciwpancerny
REKLAMA

Ka-52 zestrzelony za pomocą pocisku przeciwpancernego. Operator ukraińskiej rakiety musiał wykazać się nie lada kunsztem. Nowoczesny, rosyjski śmigłowiec dosłownie rozpadł się na kawałki, a wszystko zostało zarejestrowane na filmie.

REKLAMA

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 Alligator został zestrzelony przez siły ukraińskie przy użyciu przeciwpancernego pocisku kierowanego Stugna-P. We wtorek w internecie pojawiło się wideo, które potwierdziło to osiągnięcie.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ukraińców, rosyjski śmigłowiec Ka-52 został zestrzelony przez żołnierzy 95 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej. W ataku wykorzystali oni przeciwpancerny pocisk kierowany Stugna-P, produkcji ukraińskiej.

Przeciwpancerne pociski kierowane nie są przeznaczone do niszczenia śmigłowców choć teoretycznie mają taką możliwość. Wszystko zależy od tego jak wysoko znajduje się śmigłowiec i jak szybko się porusza. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie operatora wyrzutni pocisku. Zestrzelenie śmigłowca w taki sposób jest jednak bardzo rzadkie.

Kilka dni temu Ukraińcy podali też, że inny ukraiński system przeciwpancernych rakiet kierowanych Corsair, po raz pierwszy zniszczył cel powietrzny. 

Celnym strzałem z tego ppk zestrzelono jednocześnie dwa wrogie śmigłowce. Po uderzeniu pocisku jeden ze śmigłowców odbił mocno w bok i zderzył się z drugą maszyną. Oba Mi-8 miały się rozbić.

Ukraiński system Stugna-P

Stugna-P to przeciwpancerny system rakietowy opracowany przez Państwowe Kijowskie Biuro Projektowe Łucz, jedno z czołowych ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się rozwojem broni rakietowej kierowanej oraz specjalnego sprzętu wojskowego.

System Stugna-P

Stugna-P przeznaczony jest do niszczenia czołgów i innych celów opancerzonych, w tym wyposażonych w nowoczesne środki aktywnej ochrony. Może także niszczyć śmigłowce będące w zawisie.

Zestaw składa się z wyrzutni rakiet na statywie oraz urządzenia naprowadzającego z ekranem, na którym widać celownik i cel. To przy tym ekranie operator naprowadza pocisk na cel. Fakt, że jednostka celownicza jest montowana oddzielne, pozwala na łatwiejsze organizowanie zasadzek. Operator może bowiem kryć się kilka metrów od samej wyrzutni i w pełni ją kontrolować. Tak samo jak torem lotu pocisku.

Ukraiński pocisk przeciwpancerny Stugna-P u niszczy rosyjskie czołgi

Zestaw Stugna-P wyposażony jest w półautomatyczny system naprowadzania wiązki laserowej. 

 • Głowica bojowa: kumulacja tandemowa
 • Penetracja pancerza: co najmniej 800 mm stali
 • zasięg: 100-5000 m 
 • Urządzenie naprowadzające "PN-I": 
  • Waga: 15 kg
  • Zasięg wykrywania celu typu czołg w dzień: do 6500 m 
  • Zasięg rozpoznawania celu: do 2500 m 

Śmigłowiec Ka-52 Alligator

Ka-52 Alligator (oznaczenie NATO Hokum B) to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, którego projekt powstał w 1987 roku w Związku Radzieckim, znany również pod kryptonimem Alligator. 

Ka-52 Aligator

Ka-52 Alligator to ciężki śmigłowiec bojowy, którego maksymalna masa startowa wynosi 11300 kg. Konstrukcja wykorzystuje układ dwóch współosiowych, przeciwbieżnych wirników nośnych (charakterystyczny dla wszystkich śmigłowców z OKB Kamowa), każdy o trzech łopatach z materiału kompozytowego. Śmigłowiec nie posiada śmigła ogonowego. 

Teoretycznie Ka-52 wyposażony jest w wyrafinowane systemy uzbrojenia. Zasadniczą bronią przeciwczołgową jest pocisk kierowany Wichr z systemem celowniczym I-251W Szkwał, naprowadzany laserowo. Można ich przenosić do 12. Śmigłowiec posiada też działko 30 mm.

REKLAMA

Ewenementem konstrukcyjnym na skalę światową jest zastosowanie na śmigłowcach rodziny Ka-50/52 foteli wyrzucanych. Wystrzelenie pilotów możliwe jest dzięki systemowi uprzedniego odstrzeliwania łopat wirników.

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Kamov Ka-52 Alligator
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA