REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosyjskie Iskandery mają sprytny system oszukiwania przeciwnika. Putinowi udało się zmylić Ukraińców

Rosjanie używają na wojnie w Ukrainie rakiet balistycznych Iskander. I chociaż teoretycznie Ukraina ma możliwości techniczne, aby je zestrzelić, to wiele Iskanderów wyrządziło potężne szkody. Stało się tak dlatego, że rakiety Iskander potrafią się bronić i zmylić pociski, które mają je zestrzelić.

Rosyjskie Iskandery mają sprytny system oszukiwania przeciwnika. Putinowi udało się zmylić Ukraińców
REKLAMA

Rosyjskie rakiety balistyczne Iskander wyposażone są w wyrafinowany system obrony przed zestrzeleniem. Specjalne wabiki emitują ciepło, utrudniając zestrzelenie. W chwili, gdy pocisk Iskander wykryje, że jest namierzany, uwalnia specjalne wabiki w kształcie strzałek, które są nafaszerowane elektroniką i emitują duże ilości ciepła. To dlatego ukraińskiej obronie przeciwlotniczej tak trudno zestrzelić Iskandery.

Rosja używa niewidzianego nigdy wcześniej elektronicznego urządzenia zakłócającego, które ma pomóc pociskom przebić się przez ukraiński system obrony przeciwlotniczej. Wabik, który prawdopodobnie jest powiązany z pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu SS-26 Iskander, nosi oznaczenie 9B899.

REKLAMA

New York Times donosi, że rosyjskie rakiety balistyczne Iskander wystrzelone na Ukrainę zawierały niespodzianki: małe urządzenia, które zakłócają pracę radarów obrony przeciwlotniczej i mogą zwabić pociski naprowadzane na ciepło.

Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu powiedział New York Times, że każde z urządzeń ma około 30 cm długości, ma kształt strzałki i jest białe z pomarańczowym ogonem. 

Rakiety balistyczne Iskander-M strzelają wabikami

Każdy wabik z Iskandera jest napakowany elektroniką

Wszystko wskazuje na to, że są one wystrzeliwane przez rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, gdy czujniki zamontowane w pocisku otrzymają sygnał, że został on namierzony przez systemy obrony przeciwrakietowej. Wabiki mają być zamontowane z tyłu pocisku, przy silniku rakiety.

W rakietach balistycznych Iskander-M ukryte są wabiki nafaszerowane elektroniką

Każdy wabik jest napakowany elektroniką i generuje sygnały radiowe, aby zagłuszać i mylić radary próbujące zlokalizować Iskandera. Zawierają również źródło ciepła, które przyciąga nadlatujące pociski kierowane na podczerwień. 

Fotografie amunicji w kształcie strzałki zaczęły krążyć w mediach społecznościowych dwa tygodnie temu. Eksperci ds. amunicji i analitycy wywiadu początkowo mylili je z subamunicją z broni kasetowej. Wabiki mają podobny rozmiar i kształt.

Iskander - system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu

9K720 Iskander (nazwa NATO SS-26 Stone) to mobilny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu wykorzystywane przez rosyjskie wojsko. Jest to najnowsza broń tego typu w arsenale Rosji i zastępuje pociski Toczka

Iskander jest pociskiem balistycznym o długości 7,3 m, średnicy 0,92 m i masie startowej od 3800 kg do 4020 kg. Wysoka prędkość wynosząca około 2100 m/s pozwala mu przełamywać obronę antyrakietową.

Iskandery mogą być użyte do zniszczenia centrów dowodzenia, łączności, koncentracji wojsk, strategicznych mostów, bunkrów z amunicją itp. Poruszają się po spłaszczonej trajektorii lotu poniżej wysokości 50 km. Potrafią wykonywać manewry z przeciążeniem 30 g w fazie końcowej, utrudniając przechwycenie przez systemy obronne. Mogą przenosić głowice konwencjonalne o masie od 480 kg do 720 kg. 

Iskander, choć jest bronią groźną, nie jest niepokonany. Armenia potwierdziła, że pocisk Iskander został przechwycony przez azerbejdżańskie wojsko na kilka dni przed zakończeniem konfliktu zbrojnego w Karabachu.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: volkova natalia, Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA