REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Tytanowa haubica M777 to król pola bitwy. Ukraina dostała ich sto

Haubice M777 trafiały już do Ukrainy. Oznacza to, że obrońcy zyskali potężny oręż zapewniający im siłę ognia i celność na polu bitwy. Wkrótce rosyjscy agresorzy przekonają się o potędze i zasięgu tych nowoczesnych dział.

Tytanowa haubica M777
REKLAMA

Haubice M777 trafiają do Ukrainy w ramach jednego z pakietów pomocy wojskowej USA. Działa te są przekazywane z rezerw Korpusu Piechoty Morskiej USA i transportowane samolotami C-17 Globemaster III z Kalifornii do miejsca przeznaczenia.

REKLAMA

Stany Zjednoczone dostarczyły 90 sztuk haubic M777, Kanada cztery, a Australia sześć. Oznacza to, że Ukraina błyskawicznie przechodzi na kaliber NATO 155 mm.

Haubica M777 kalibru 155 mm

M777 to brytyjska, ultralekka haubica kalibru 155 mm produkowana przez dział Global Combat Systems firmy BAE Systems.

Haubicę M777 opracowano jako lekkie, bardzo mobilne działo kalibru 155 mm dla sił szybkiego reagowania Sił Zbrojnych USA. Lekkość konstrukcji uzyskano dzięki użyciu na szeroką skalę stopów tytanu w miejsce dotąd stosowanej stali.

Na początku XXI wieku haubica M777 trafiła do USMC i US Army, gdzie zastępuje starsze, cięższe i mające mniejszą wartość bojową haubice M198. Ze względu na jej zalety haubicę M777 przyjęły na wyposażenie także Kanada i Australia.

M777 to prawdziwy król pola bitwy. Tę pozycję zapewniają mu zasięg, celność i siła ognia. Pod każdym względem bije na głowę podobne działa rosyjskie.

Oznacza to, że teraz Ukraińcy będą mogli najpierw rozbić wrogą artylerię, a później niszczyć np. czołgi. Poza samymi działami, Alianci przekazali obrońcom także cenny sprzęt towarzyszący w tym radary artyleryjskie, pozwalające namierzyć tor lotu pocisku i w ten sposób obliczyć skąd padł strzał. Amerykanie wysłali też Ukraińcom radary pozwalające wykryć najmniejsze nawet drony.

Haubica M777 posiada lufę typu M284 o długości 39 kalibrów. Lufa została wykonana w ten sposób, aby możliwe było używanie wszystkich rodzajów amunicji NATO o kal. 155 mm.

Haubica M777 w Afganistanie

Jej żywotność szacowana jest na 2650 strzałów, zaś żywotność zamka i oporopowrotnika szacowana jest na 5300 strzałów. Haubicę w dużym stopniu wykonano ze stopu na bazie tytanu (Ti-6Al-4V), uzyskując dużą wytrzymałość przy dużo mniejszej masie niż w przypadku podobnej konstrukcji ze stali.

M777 wykorzystuje cyfrowy system kierowania ogniem podobny do tego, który można znaleźć w haubicach samobieżnych, takich jak M109A6 Paladin. Dzięki temu ogień jest niezwykle celny. Zasięg to 24 700 m (pocisk odłamkowo-burzący) 30 000 m (pocisk z dodatkowym napędem rakietowym RAP), 40 000 m (pocisk M982 Excalibur).

Pocisk M982 Excalibur

Pocisk M982 Excalibur to militarne dzieło sztuki, który może być głównym atutem w rękawie ukraińskich artylerzystów. Ten pocisk trafia w cel dzięki systemowi naprowadzania nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej. To ostatnie jest kluczowe, bo do celnego strzału wystarczy znać współrzędne celu, a nie oświetlać go laserem.

Pocisk M982 Excalibur

A do tego, by dokładnie określić, gdzie znajduje się wróg, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już pełną gamą narzędzi, od polskich dronów FlyEye po wspomniane radary przeciwbateryjne.

M982 Excalibur ma imponujący zasięg 40 km i błąd zaledwie czterech metrów. Zwiększony zasięg uzyskuje się dzięki zastosowaniu składanych płetw, które pozwalają pociskowi ślizgać się ze szczytu łuku balistycznego w kierunku celu.

REKLAMA

Z pocisków M982 Excalibur można strzelać przy wykorzystaniu dowolnego nowoczesnego systemu artyleryjskiego NATO kalibru 155 mm. Amunicja została opracowana wspólnie przez amerykańską firmę Raytheon Missiles & Defense (system naprowadzania) i szwedzką BAE Systems Bofors (kadłub, podstawa, balistyka i ładunek).

Jeden pocisk Excalibur może dokładnie zniszczyć cel, co w normalnych warunkach wymagałoby użycia od 10 do 50 niekierowanych pocisków artyleryjskich. Pocisk ma około metra długości, waży 44 kg z czego połowa to masa głowicy z materiałem wybuchowym wysokiej jakości. Cena jednego pocisku M982 Excalibur to 112,8 tys. dol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA