REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosja pokazała wrak Antonova An-225 i kłamie, że największy samolot świata zniszczyli Ukraińcy. Z Mriji nie ma co zbierać

Rosyjska telewizja pokazała szczątki największego samolotu na świecie Antonova AN-225 Mrija, który przechodził prace remontowe na lotnisku Gostomel pod Kijowem. Rosyjscy agresorzy oskarżyli Ukrainę o jego zniszczenie.

mrija
REKLAMA

Choć nie powinno się pisać w żaden sposób o zniszczonych przedmiotach, kiedy giną ludzie, to akurat zniszczenie największego samolotu na świecie, Antonova An-225 Mrija, odbiło się szerokim echem na całym świecie. Obiekt ten od zawsze zwracał uwagę tysięcy miłośników lotnictwa wszędzie tam, gdzie tylko się pojawiał.

REKLAMA

Pech jednak chciał, że w momencie inwazji Rosji na Ukrainę największy samolot świata Antonov An-225 Mrija znajdował się w hangarze na podkijowskim lotnisku Gostomel, gdzie przechodził prace remontowe. To właśnie z uwagi na nie, samolotu nie można było szybko ewakuować na żadne bezpieczniejsze lotnisko.

Już kilka dni po rozpoczęciu inwazji pojawiły się pierwsze doniesienia mówiące o zniszczeniu samolotu. Wtedy jeszcze pilot Antonova An-225 Mriji uspokajał na Facebooku, że samolot jest cały i nic mu się nie stało. Wystarczyło jednak poczekać do niedzieli 27 lutego, aby słowo stało się ciałem. W toku silnego ostrzału i bombardowania lotniska Gostomel samolot został zniszczony rosyjskimi pociskami.

Nagranie zniszczonego Antonova An-225 Mrija - największego samolotu świata

Teraz do wraku Antonova An-225 Mrija dotarła także rosyjska telewizja. Na fragmencie nagrania umieszczonym na Twitterze po raz pierwszy możemy zobaczyć szczątki samolotu znajdujące się jeszcze w również zniszczonym hangarze serwisowym.

Co więcej, na nagraniu widać także szczątki ukraińskiego sprzętu lotniskowego. Jak jednak zauważają użytkownicy Twittera, nagranie wykonano dopiero po posprzątaniu wraków rosyjskiego sprzętu (widoczne na nagraniu poniżej), które stały tam jeszcze w poniedziałek rano. Być może takie szczątki nie pasowałyby do rosyjskiej narracji.

Jaka to narracja? Korespondentka telewizyjna Irina Kusenkowa przebywająca na kontrolowanym przez rosyjskich żołnierzy lotnisku przekonuje, że za zniszczenia widoczne za jej plecami odpowiada artyleria ukraińska, która atakowała Rosjan przebywających już na lotnisku.

Można powiedzieć, że Antonov An-225 Mrija był największym samolotem na świecie, ale przy skali rosyjskiej propagandy była jedynie muchą.

Największy samolot świata Antonov AN-225 Mrija został zniszczony

Antonov AN-225 Mrija

Antonov An-225 Mrija to samolot transportowy zaprojektowany do przenoszenia radzieckiego wahadłowca kosmicznego Buran. Ten potężny, sześciosilnikowy samolot o rozpiętości skrzydeł ponad 88 metrów był od momentu wybudowania w 1988 roku do ostatniej niedzieli największym samolotem na świecie.

Wyjątkowości dodawał mu także fakt, że Mriję zbudowano tylko w jednym egzemplarzu. Budowy drugiego nigdy nie ukończono. Z uwagi na porzucenie programu wahadłowców przez ZSRR, Antonova An-225 Mrija przystosowano do przenoszenia po całym świecie bardzo ciężkich ładunków, których żaden inny samolot nie mógłby zabrać. Samolot był w stanie zabrać na pokład 250 ton ładunku, a następnie pokonać z nim nawet 4500 km.

REKLAMA

Po raz ostatni Mrija odwiedziła Polskę 14 kwietnia 2020 roku, kiedy przywiozła z Chin materiały medyczne do walki z pandemią koronawirusa.

Żaden inny samolot nie zabiera tak ciężkich ładunków co An-225
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA