REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

W Ukrainie toczą się walki na ulicach miast. Tak obrońcy wykończyli granatnikami rosyjski czołg

Wojna w Ukrainie trwa już trzy tygodnie i do sieci trafia coraz więcej filmów z bezpośrednich walk w miastach. Ukraińscy obrońcy, walczący z rosyjskim agresorem, na masową skalę używają dronów oraz granatników przeciwpancernych. W sieci ukazało się kilka wideo przedstawiających udane akcje Ukraińców.

Ukraina: trwają walki miejskie. Obrońcy wykończyli rosyjski czołg
REKLAMA

Jak wyglądają walki w Ukrainie możemy zobaczyć dzięki mediom społecznościowym, do których codziennie trafiają nowe materiały przedstawiające walki z rosyjskim agresorem.

REKLAMA

Wybraliśmy dla Was dwa filmy przedstawiające walki Ukraińców z Rosjanami.

Czołg trafiony cztery razy

Pierwsze wideo pochodzi z walk w Mariupolu. Na zdjęciach z drona widzimy atak na T-64BV należący do donieckich separatystów.

W kierunku czołgu zostały odpalone cztery pociski przeciwpancerne.

Pierwszy z nich, prawdopodobnie niecelny, uderza pojazd od tyłu, co widzimy około 10 sekundy wideo. Kolejny granat przeciwpancerny znów uderza w tył pojazdu, nie niszcząc jednak silnika. Czołg próbuje się wycofać.

Kolejne uderzenie trafia w wieżę i penetruje pancerz. Widać jak z włazów i lufy wydobywa się dym. Z wieży próbuje się wydostać członek załogi.

Ostatni strzał w czołg również trafia w wieżę i jest to cios niszczący pojazd. Widzimy poważną eksplozję oraz gęste kłęby dymu.

Zasadzka z RPG-22 "Netto" w roli głównej

Na drugim wideo widzimy zasadzkę przygotowaną przez 226 Batalion Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Na zdjęciach uchwyconych z drona, widzimy jak do miejsca ataku zbliża się ciężarówka. Najprawdopodobniej jest to Ural 4230-09-31.

Jest to pojazd opancerzony na bazie Ural 4320-31 z kabiną uformowaną z jednej blachy pancernej, ze szkłem pancernym, otworami strzelniczymi, opancerzonymi drzwiami wyposażonymi w zamki z wewnętrzną blokadą.

Z tyłu pojazdu, "na pace" zobaczyć można żołnierzy rosyjskich obserwujących mijany teren.

Następne ujęcie pochodzi kamery zamontowanej na hełmie ukraińskiego żołnierza. Odbezpiecza on i szykuje do odpalenia granatnika RPG-22 "Netto".

RPG-22 "Netto" to radziecki, ręczny granatnik przeciwpancerny wprowadzony do produkcji w 1985. Konstrukcja oparta jest na wcześniejszym RPG-18, ale posiada większy kaliber - 72,5 mm. Do użycia jest gotowy w ok. 10 sekund i potrafi przebić pancerz na grubość 400 mm.

Żołnierz odpala granatnik, który trafia prosto w kabinę Urala, co zostało uwiecznione przez drona.

REKLAMA

Ciężarówka jeszcze chwilę toczy się po drodze. W trakcie jazdy samoistnie otwierają się boczne drzwi, co świadczy o tym, że kabina została mocno uszkodzona, a załoga pojazdu najprawdopodobniej zabita.

Ural zjeżdża na pobocze, po czym uderza w drzewo i samochód zatrzymuje się. Na tym nagranie się kończy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA