REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polski granatnik przeciwpancerny Komar na wojnie w Ukrainie. Mali zabójcy z czasów Zimnej Wojny powrócili

Armia Ukrainy wykorzystuje w wojnie obronnej z Rosją polski granatnik przeciwpancerny RPG-76 Komar. Ten sprzęt pochodzący jeszcze z czasów Zimnej Wojny nazywany jest także małym zabójcą.

Granatnik RPG-76 Komar na wojnie w Ukrainie. To mały zabójca
REKLAMA

Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują szereg różnych granatników i pocisków przeciwpancernych. W sobotę w mediach społecznościowych pojawiło się wideo potwierdzające, że Ukraińcy posiadają także granatniki RPG-76 Komar. To całkowicie polska konstrukcja produkowana w Polsce w czasach Zimnej Wojny. Wciąż jednak zabójczo skuteczna.

REKLAMA

Wideo zamieścił na Twitterze profil Ukraine Weapons Tracker. Widzimy na nim instruktora i grupę żołnierzy ukraińskiej armii. Wszystko odbywa się w pobliżu linii frontu, w tle słychać eksplozje.

Instruktor wyjaśnia i pokazuje, jak obsłużyć RPG-76 Komar, rozkłada granatnik i strzela. Film kończy się efektownym wybuchem.

Kolejny prezent od NATO. Siły armii ukraińskiej szkolą się na nowo dostarczonym RPG-76 Komar, jednorazowym RPG, wyprodukowanym w Polsce w wielkich ilościach podczas Zimnej Wojny

- czytamy na Twitterze.

Autor profilu zaznacza, że choć RPG-76 Komar nie są zbyt skuteczne przeciwko współczesnym rosyjskim czołgom podstawowym, nadal będą sprawdzać się przeciwko okopanemu wrogowi i lekkiemu opancerzeniu.

RPG-76 Komar to polski granatnik przeciwpancerny z wyrzutnią jednorazowego użytku

To broń, która produkowana była w latach 1983-95 w Zakładach Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie. W Polsce powstało aż 100 tys. sztuk RPG-76 Komar.

Jak się obsługuje polski granatnik przeciwpancerny RPG-76 Komar?

Komar jest bardzo łatwy w obsłudze i lekki (2,1 kg), a więc jeden żołnierz może nieść wiele takich granatników. Co więcej wystrzał nie powoduje odrzutu, a podczas startu bezpośrednio za granatem nie powstaje podmuch spowodowany uruchomieniem silnika rakietowego.

W praktyce oznacza to, że z RPG-76 Komar można strzelać z zamkniętych pomieszczeń. Podczas polskich misji w Iraku i Afganistanie Komar wykorzystywany był jako broń wsparcia. Zaletą okazała się możliwość odpalania z wnętrza pojazdu.

RPG-76 Komar

RPG-76 Komar będzie intensywnie wykorzystywany

Jednak te niewątpliwe zalety osiągnięto dzięki pewnym kompromisom. Broń ma przebijalność do 300 mm stali oraz zasięg do 150 m (do celów ruchomych) i 200 m (do celów nieruchomych). Prędkość pocisku to 145 m/s.

Mimo to RPG-76 Komar będzie zapewne intensywnie wykorzystywany. Wszystkie pojazdy opancerzone typu MT-LB, BTR-80, BMP, a także wszelkie ciężarówki mogą być skutecznie niszczone przez polski granatnik.

REKLAMA

Pocisk o masie 1,78 kg składa się z głowicy kumulacyjnej o kalibrze 68 mm elaborowanej heksogenem, silnika rakietowego, stabilizatora i bezwładnościowego zapalnika o działaniu natychmiastowym.

Rozłożenie kolby powoduje odryglowanie pocisku i napięcie sprężyny mechanizmu spustowego. Po naciśnięciu spustu następuje uruchomienie silnika rakietowego pocisku (dysze są odchylone o 40 stopni, co chroni strzelca przed poparzeniem).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA