REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińcy zatopili rosyjski okręt desantowy Orsk. Użyli rakiety balistycznej

To musiało zaboleć. Pewność siebie i pycha Rosjan kolejny raz zostały boleśnie ukarane przez Ukraińców. Za pomocą rakiety balistycznej Toczka udało im się zniszczyć Orsk, duży okręt desantowy.

Orsk zatopiony rakietą. To duży rosyjski okręt desantowy
REKLAMA

Jeszcze trzy dni temu rosyjska telewizja z dumą prezentowała reportaż z okupowanego portu w Berdiańsku. Oglądać na nim można było prace przy zacumowanych rosyjskich okrętach desantowych. Na nabrzeżu widoczne były między innymi transportery kołowe BTR-82.

REKLAMA

Domyślać możemy się, że na okrętach znajdowały się liczne pojazdy opancerzone wraz z amunicją. W porcie było też zapewne wiele składów z paliwem i bronią.

Rosyjska flota desantowa pływała od pewnego czasu po Morzu Czarnym, ale Rosjanie nie odważyli się na jej wykorzystanie. Mimo tego, że okręty były już w pobliżu Odessy, jednostki skierowały się do portu w Berdiańsku.

W czwartek rano Siły Zbroje Ukrainy poinformowały oficjalnie o ataku na rosyjskie okręty desantowe. Nie jest jasne, w jaki sposób przeprowadzono atak na rosyjskim zapleczu, ale zapewne wykorzystano do tego rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Toczka.

Efekt ataku potwierdzają liczne zdjęcia i filmy, które zalały media społecznościowe Widać na nich, że w okupowanym przez Rosję porcie Berdiańsk zniszczono duży okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ogień rozprzestrzenił się na inne okręty, paliwo i amunicję.

Ogromna eksplozja utworzyła wielką kulę ognia, a w powietrzu latała eksplodująca amunicja z pojazdów znajdujących się na pokładzie okrętu desantowego "Orsk". Na wideo widać było pospieszną ewakuację jednego z rosyjskich okrętów.

Duży rosyjski okręt desantowy "Orsk" został zniszczony przez wojska ukraińskie

Okręt desantowy "Orsk" to prawdziwy weteran

Okręt desantowy klasy Alligator Projekt 1171 to rodzina radzieckich / rosyjskich okrętów transportowych ogólnego przeznaczenia (klasyfikacja radziecka: duży statek desantowy).

Orsk został zwodowany w 1968 r. jako Nikolay Obekov. Pływał po Oceanie Indyjskim i na Atlantyku oraz na Morzu Śródziemnym. Pod rosyjską banderą dostarczał wojsko i sprzęt do ​​Jugosławii, Adżarii i Abchazji.

Okręt desantowy Orsk

W 2018 r. "Orsk" transportował rosyjski sprzęt do Syrii. 

Okręt zabierał na pokład 300–425 żołnierzy oraz 20 czołgów lub 40 transporterów opancerzonych lub 1000 ton ładunku. Długość jednostki to 120 m.

Ukraińska Toczka-U

To rakieta balistyczna Toczka zatopiła "Orsk"

9K79 Toczka to radziecki taktyczny zestaw rakietowy klasy ziemia-ziemia z pociskami balistycznymi na kołowej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL, przeznaczony do rażenia celów punktowych typu rejony koncentracji wojsk, składy amunicji, centra dowodzenia.

REKLAMA

System zaczęto wprowadzać do armii ZSRR około 1978 r. Na większą skalę pojawiły się w uzbrojeniu od 1981 r.

System Toczka-U wszedł do służby w 1989 roku. Ulepszone paliwo zwiększyło zasięg do 120 km. Poprawiono też celność. Masa głowicy wybuchowej to 482 kg.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA