REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Militaria

Ukraińcy zniszczyli już 300 rosyjskich czołgów. W akcji NLAW i system Stugna-P. Zobacz nagrania wideo

W wojnie w Ukrainie Rosja traci czołgi na potęgę. Do sieci co chwila trafiają nagrania wideo z kolejnymi zniszczonymi tankami. Główną rolę odgrywają tu systemy przeciwpancerne NLAW i Stugna-P, który jest produkowany przez Ukraińców.

Ukraińcy niszczą czołgi Rosji. W akcji NLAW i system Stugna-P
REKLAMA

Ukraińcy zamieszczają coraz więcej filmów prezentujących wykorzystanie przez nich broni przeciwpancernej. W walkach świetnie spisuje się ukraiński pocisk przeciwpancerny Stugna-P, który nie pozostawia rosyjskim czołgom i transporterom opancerzonym żadnych szans.

REKLAMA

Jeden z filmów przedstawia walki o lotnisko w Mikołajowie, w południowo-zachodniej Ukrainie. Rosjanie próbują zdobyć tam przyczółek do natarcia na Odessę i na północ w kierunku Kijowa.

Ukraińcy niszczą rosyjskie czołgi i zamieszczają nagrania w internecie

Na filmie widać żołnierzy ukraińskich na dachu terminalu lotniczego. Obsługują oni najprawdopodobniej przeciwpancerny pocisk kierowany Stugna-P, produkcji ukraińskiej. Wróg znajduje się dalej pod lasem z lewej strony kadru.

Kamera rejestruje moment odpalenia pocisku, którego lot widzimy po chwili na tle lasu, pomiędzy wielkimi literami z nazwą lotniska. Słychać okrzyki żołnierzy, którzy podpowiadają operatorowi zestawu, żeby podwyższył tor lotu pocisku. Następnie rakieta uderza w rosyjski pojazd kompletnie go niszcząc.

Wideo z tej akcji znajduje się niżej.

W sieci ukazało się też rzadkie nagranie przedstawiające odpalenie pocisku przeciwpancernego NLAW. I w tym przypadku Ukraińcy strzelają z dachu. Niestety, nie wiadomo z jakim skutkiem. Po wystrzeleniu pocisku pocisku słychać jedynie okrzyki, by przygotować jeszcze jedną wyrzutnię.

Wideo z tej akcji znajdziecie niżej.

Kolejny film nie przedstawia pełnego obrazu walk, ale jedynie wąski kadr z samego odparcia rosyjskiego ataku. Na wyświetlaczu zestawu kierowanego pocisku przeciwpancernego nie zobaczymy zbyt wiele, choć momenty trafienia są widoczne. Podobnie jak płonące rosyjskie pojazdy. Jest to najprawdopodobniej ukraiński ppk Stugna-P.

Na filmie pokazano moment odpalenia pocisku, który po chwili trafia w cel. Słychać jak dowódca wydaj rozkaz do przeładowania wyrzutni i po chwili odpalany jest kolejny pocisk. Z niewiadomych przyczyn wybucha on wkrótce po odpaleniu, być może uderzając w przeszkodę.

Tymczasem Rosjanie zaczynają namierzać ukraińskie stanowisko. Zaczyna robić się nerwowo. Dowódca po raz kolejny wydaje rozkaz do przeładowania wyrzutni. Okrzyki radości i przekleństwa żołnierzy mieszają się ze sobą, gdy trzecia rakieta niszczy kolejny cel.

Wideo poniżej.

Następne wideo uchwyciło brawurową akcję sił specjalnych policji. Ukraińcy urządzili zasadzkę na czołgi agresora. Używając granatników przypominających RPG-7 w ciągu kilkunastu sekund niszczą dwa czołgi.

Według nieoficjalnych danych, Rosjanie stracili już w Ukrainie 300 czołgów.

System rakietowy Stugna-P

Stugna-P to przeciwpancerny system rakietowy opracowany przez Państwowe Kijowskie Biuro Projektowe Łucz, jedno z czołowych ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się rozwojem broni rakietowej kierowanej oraz specjalnego sprzętu wojskowego.

Stugna-P przeznaczony jest do niszczenia czołgów i innych celów opancerzonych, w tym wyposażonych w nowoczesne środki aktywnej ochrony. Może także niszczyć śmigłowce będące w zawisie.

Stugna P dała się we znaki rosyjskim czołgom
REKLAMA

Zestaw wyposażony jest w półautomatyczny system naprowadzania wiązki laserowej. Wersja podstawowa składa się z wyrzutni na statywie i urządzenia naprowadzającego.

 • Głowica bojowa: kumulacja tandemowa
 • Penetracja pancerza: co najmniej 800 mm stali
 • zasięg: 100-5000 m 
 • Urządzenie naprowadzające "PN-I": 
  • Waga: 15 kg
  • Zasięg wykrywania celu typu czołg w dzień: do 6500 m 
  • Zasięg rozpoznawania celu: do 2500 m 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA