Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot i pokazali nagranie. Tak działa system Osa, Polska też go ma
Ukraińska załoga systemu rakietowego Osa 9K33 zestrzeliła nowoczesny rosyjski wielozadaniowy samolot bojowy Su-30SM. Sam moment zestrzelenia maszyny agresora i radość żołnierzy broniących nieba Ukrainy zostały uwiecznione na nagraniu wideo.
Wojna w Ukrainie wciąż nie przyniosła rozstrzygnięcia w powietrzu. Co więcej, Ukraińcy dzielnie bronią się, a ich obrona przeciwlotnicza zdaje rosyjskiemu agresorowi poważne straty. Nie ma dnia bez zestrzelenia kilku rosyjskich samolotów i śmigłowców. Ukraińcy strącili najnowsze maszyny agresora w tym Su-34 i Su-30SM.
Ukraińcy zestrzelili Osą nowoczesny Su-30SM
W poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych pojawił się film, który przedstawia zestrzelenie rosyjskiego samolotu. Widzimy na nim fragment wnętrza systemu przeciwlotniczego Osa. Ukraińska załoga informuje o namierzeniu celu i po chwili rakieta zostaje odpalona.
Na ekranie systemu widać warkocz dymu pozostawianego przez rakietę przeciwlotniczą, a po chwili słychać radość żołnierzy gdy pocisk osiąga cel.
Na wideo miał zostać uwieczniony moment zestrzelenia rosyjskiego wielozadaniowego samolotu bojowego Su-30SM.
Zestaw rakietowy 9K33 Osa to po natowsku SA-8 Gecko. Polska też ich używa
9K33 Osa (kod NATO: SA-8 Gecko) to samobieżny, kołowy, przeciwlotniczy zestaw rakietowy służący do zwalczania celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Wszedł do służby w 1970 roku.
Zestaw 9K33 jest uzbrojony w sześć pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu w kontenerach startowych. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania.
Zasięg pocisku wynosi około 2 - 9 km, a pułap działania do 50 - 5000 m. Pocisk 9M33M2 Osa-A posiada zwiększony zasięg do 1500 - 10 000 m, a pułap bojowy do 25 - 5000 m. Pocisk 9M33M3 posiadają zaś pułap zwalczania celów powietrznych wynoszący 10 - 12 000 m, oraz większy zasięg wynoszący około 15 km.
Główny radar kierowania ogniem składa się z eliptycznej obrotowej anteny obserwacyjnej zamontowanej na górze macierzy, działającej w paśmie H (6 do 8 GHz) i o zasięgu wykrywania 30 km w stosunku do większości celów.
Duża, impulsowa antena sprzęgająca w paśmie J (14,5 GHz) jest zamontowana pod nią w środku tablicy i ma maksymalny zasięg śledzenia około 20 km. Po obu stronach anteny radaru śledzącego jest zamontowana mała paraboliczna antena talerzowa na pasmo J do śledzenia pocisku.
Poniżej znajduje się mała okrągła antena, która emituje wiązkę wychwytującą w paśmie I w celu zebrania pocisku wkrótce po wystrzeleniu. Końcowe anteny w szyku to dwie małe, białe prostokątne anteny, po jednej po obu stronach tablicy zamontowanej wzdłuż pasma I. Są one używane do kierowania pociskiem.
Systemy Osa są wykorzystywane w Wojsku Polskim. Posiadamy ich 64 sztuki w tym 17 egzemplarzy zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1.