REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Nie dostaną 500 tys. szczepionek, bo nie potępili Rosji w sprawie Ukrainy. Tchórzostwo nie popłaca

Kto nie z nami, ten przeciw nam - tak najwyraźniej uważa Litwa, która postanowiła surowo ukarać Bangladesz za brak stanowczej reakcji wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Planowana dostawa prawie pół miliona szczepionek na koronawirusa została wycofana.

Bangladesz nie potępił Rosji i nie dostał szczepionek na COVID
REKLAMA

To pokłosie wstrzymania się Bangladeszu od głosu w sprawie wezwania Rosji do wycofania swoich wojsk z Ukrainy. W ubiegły czwartek ONZ głosował nad rezolucją. Za było 141 państw, przeciw 5 (w tym Rosja czy Syria), a wstrzymało się od głosu 35 krajów. W tym Chiny i właśnie Bangladesz.

REKLAMA

Sama rezolucja ma raczej charakter symboliczny, pokazując międzynarodową solidarność i potępienie bandyckich działań Putina. Choć zdecydowana większość znalazła się w tym gronie, nie zabrakło państw, które postanowiły się nie wtrącać.

W takim razie nie dostaniecie szczepionek na koronawirusa - stwierdziła Litwa

Władzom Litwy taka postawa się nie spodobała. O ile machanie szabelką przed Chinami byłoby ze strony małego państwa raczej niepoważne, tak Litwini wykorzystali okazję, by przypomnieć, że oni potrafili zachować się fair. Litwa miała przekazać Bangladeszowi prawie 450 tys. szczepionek na koronawirusa firmy Pfizer.

No właśnie - miała. Po głosowaniu ONZ nasi sąsiedzi wycofali się z tego gestu. Brutalne, proste podejście: albo jesteście naszymi przyjaciółmi, albo radźcie sobie sami. Ewentualnie poproście Rosję, skoro polityka Putina wam nie przeszkadza.

Teoretycznie Bangladesz pozostał obojętny. Ale przy tak symbolicznym głosowaniu to i tak była znacząca deklaracja. Nie tłumaczy tego fakt, że ktoś mógł uznać, że Bangladesz jest daleko i europejskie wojny mają w nosie. Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, stanowisko wobec agresji Putina powinno być jasne.

Z drugiej strony rykoszetem dostaną niewinni mieszkańcy Bangladeszu, dla których wielka polityka i agresja mocarstw może być niewiele znacząca. O ile rozumiem nakładanie sankcji na Rosję i odbieranie im smaku życia, tak cena, którą zapłacą obywatele Bangladeszu, wydaje się bardzo surowa.

Nie wolno zapominać, że koronawirus to globalna pandemia i w interesie wszystkich jest, aby jak najwięcej ludzi było zaszczepionych

Na szczęście przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 w Bangladeszu zaszczepionych jest aż 75 proc. mieszkańców. Dla porównania w Polsce wynik wynosi 60 proc. U nas jednak niemal tyle samo przyjęło też drugą, natomiast w Bangladeszu wskaźnik ten to już tylko 53 proc. Niecałe 3 proc. wzięło dawkę przypominającą szczepionki na koronawirusa.

REKLAMA

Kilka miesięcy tak dobrze jeszcze nie było. W listopadzie zaszczepionych pierwszą dawką było zaledwie 30 proc.! Bangladesz dźwignął się m.in. dzięki międzynarodowej pomocy. Polska w listopadzie przekazała Bangladeszowi ponad 3 mln dawek szczepionki.

zdjęcie główne: sefat islam/shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA