REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Systemy S-400 dla Ukrainy. USA namawiają Turcję do przekazania rakiet obrońcom

Systemy przeciwlotnicze S-400 mogą trafić na Ukrainę. Rzecznik Pentagonu ogłosił, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Turcją w sprawie wysłania systemów rakiet przeciwlotniczych S-400 na Ukrainę. Transfer broni byłby możliwy w zamian za powrót Turcji do amerykańskiego programu produkcji myśliwca F-35 i zniesienie sankcji wobec Ankary.

Systemy S-400 dla Ukrainy. USA namawiają Turcję do przekazania rakiet obrońcom
REKLAMA

Systemy przeciwlotnicze S-400 w Ukrainie byłyby chichotem historii. Amerykańscy urzędnicy proponują, aby Turcja, będąca członkiem NATO, mogła uzbroić Ukrainę, w znacznie nowoczesne rosyjskie pociski S-400, które odebrała w 2019 roku.

REKLAMA

Jesteśmy w ciągłych rozmowach z Ankarą w sprawie rezygnacji z systemu S-400 i wysłania go do Kijowa, w zamian za powrót Turcji do programu F-35 i zniesienie sankcji

- powiedział rzecznik Pentagonu.

Władze tureckie nie skomentowały żadnej sugestii ani propozycji USA dotyczącej przekazania Ukrainie systemów S-400, które od dawna są przedmiotem sporu między sojusznikami z NATO.

Tureckie źródła i analitycy twierdzą, że posunięcie takie nie będzie jednak możliwe. Wymieniają wiele problemów - od przeszkód technicznych związanych z instalacją i eksploatacją S-400 na Ukrainie, po obawy polityczne, takie jak reakcja Moskwy.

Turcja, czyli kraj NATO, który kupił broń od Rosji.

Przypomnijmy, że Rosja i Turcja podpisały w 2017 r. kontrakt na dostawę systemów przeciwlotniczych S-400 do Ankary. Turcja była pierwszym krajem NATO, który nabył te rakiety od Rosji.

W 2020 r. do Turcji dostarczono 4 baterie składające się z 36 jednostek ogniowych i 192+ pocisków.

Waszyngton wielokrotnie zwracał się do Ankary o pozbycie się zbudowanych przez Rosję baterii rakiet ziemia-powietrze. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na turecki przemysł obronny i usunęły Turcję i jej przemysł z programu F-35.

Ankara odpowiedziała, że ​​została zmuszona do wyboru S-400, ponieważ sojusznicy nie zaproponowali jej kupna dostatecznie dobrej broni przeciwlotniczej.

Systemy przeciwlotnicze S-400 Triumf 

S-400 Triumf to rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze, opracowany przez Centralne Biuro Konstrukcyjne Ałmaz-Antiej, stanowiący wersję rozwojową systemu S-300PMU.

Rosjanie chwalą się osiągami systemu S-400, ale zdaniem specjalistów wiele z tych danych jest przesadzonych i nie odpowiada rzeczywistym parametrom.

S-400 otrzymał cztery nowe typy rakiet:

REKLAMA
  • 48N6E3/48N6DM – pierwsza z nowych rakiet dalekiego zasięgu dla systemu S-400, będąca wersją rozwojową 48N6E2, o zasięgu do 240 km.
  • 40N6 – rakieta dalekiego zasięgu, mogąca zwalczać cele powietrzne na odległość do 400 km. Rakieta ta ma m.in. za zadanie niszczenie samolotów kontroli i wczesnego ostrzegania AWACS, JSTARS.
  • 9M96E, 9M96E2 – jednostopniowe rakiety o zasięgu odpowiednio 40 i 120 km, przeznaczone do zwalczania samolotów oraz wszelkiego typu broni lotniczej. Są lżejsze i mniejsze od odpowiedników używanych przez inne systemy S-300. Prawdopodobieństwo trafienia ma wynosić 0,9 dla samolotów załogowych i 0,8 dla bezzałogowych. Rakieta może manewrować przy przeciążeniach sięgających 20 G i wysokościach do 35 km.

Prędkość rakiet systemu to do 1000 do 2000 m/s. Odległość wykrywania celu przez system do teoretycznie 600 km.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA