REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińcy zestrzelili Su-35, jeden z najnowszych myśliwców Rosji. Pilot dostał się do niewoli

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła Su-35. To jedna z najnowszych rosyjskich maszyn bojowych - według producenta to myśliwiec generacji `4++ i ustępuje on jedynie amerykańskiemu F-22. Prawda jest taka, że to modernizacja Su-27 z czasów Związku Radzieckiego, a w porównaniu do samolotów zachodnich Su-35 jest mocno w tyle, jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania technologiczne.

Wojna w Ukrainie. Su-35 zestrzelone, pilot w niewoli
REKLAMA

Udana seria ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Tylko w niedzielę Ukraińcy zestrzelili cztery samoloty Rosjan. W ostatnich dniach obrona przeciwlotnicza zniszczyła też nowoczesne maszyny agresora Su-34 i Su-35. Niezwykle ważne jest też to, że pilot Su-35 dostał się do niewoli.

REKLAMA

W Internecie pojawiło się wideo, na którym ukraińskie wojsko przesłuchuje rosyjskiego pilota. Jego samolot został zestrzelony 24 marca w pobliżu Izyum.

Pilot wzięty do niewoli to zawsze duże osiągnięcie

Jeniec pilotował Su-35 - jeden z najnowszych samolotów bojowych Federacji Rosyjskiej. Na wideo widać go chwilę po zatrzymaniu. Pilot klęczy i jest przesłuchiwany przez ukraińskich żołnierzy.

Wzięcie do niewoli pilota wrogiego samolotu to zawsze duże osiągnięcie. O ile samolot zawsze można w miarę szybko zastąpić nowym, to doświadczony pilot jest niezastąpiony. Jego przesłuchanie pozwoli też zapewne zdobyć cenne informacje na temat rosyjskich sił, a "występ" w filmie w Internecie obniży morale wroga. Oto Ukraińcy udowodnili, że potrafią pokonać najlepiej wyszkolonych żołnierzy wroga uzbrojonych w najbardziej zaawansowaną broń.

Na kolejnym wideo widać płonący wrak samolotu. Nad szczątkami, w których ciężko rozpoznać maszynę myśliwską, unosi się gęsty dym.

W rejonie Izyum i w samym mieście, od ponad tygodnia toczą się zaciekłe walki. Rosjanie próbują zdobyć te strategicznie położone miasto, by stworzyć w tym miejscu podstawę do manewru, który miałby otoczyć siły ukraińskie w rejonie Donieckim. Miasto jest w połowie zajęte przez agresora. Dzień i noc Rosjanie starają się zdobyć Izyum, a jego okolicy zbudowali przeprawy pontonowe na rzekach.

Propagandowy myśliwiec Su-35

Su-35 (kod NATO: Flanker-E+ lub Super Flanker) to rosyjski jednomiejscowy, dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy należący do rodziny Su-27. Starzejące się myśliwce Su-27 zmodernizowano w ramach programu T-10BM nazwanego finalnie Su-35. W projekcie wykorzystano najnowszą awionikę stworzoną dla potrzeb myśliwców 5 generacji, silniki z wektorowaniem ciągu umożliwiające tzw. supermanewrowość, zrezygnowano też z przedniego usterzenia poziomego.

Su-35

Aby podkreślić wyższość myśliwca Su-35 nad dotychczasowymi maszynami generacji pośredniej 4+, producent określa go mianem 4++ i twierdzi, iż ustępuje on jedynie amerykańskiemu F-22.

Informacje te należy jednak traktować z dużą rezerwą. Choć maszyna jest niewątpliwie niebezpieczna, to Rosjanie w porównaniu z USA czy Europą są mocno w tyle, jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania technologiczne.

Kluczowy element awioniki Su-35 stanowi radar N035 Irbis-E wyposażony w antenę z pasywnym skanowaniem fazowym, zdolny do śledzenia do 30 celów powietrznych, zwalczania do 8 celów jednocześnie lub śledzenia do 4 celów naziemnych bez przerywania skanowania przestrzeni powietrznej.

Su-35 w akcji, rok 2020
REKLAMA

Radar ten umożliwia teoretycznie wykrycie celów powietrznych o skutecznej powierzchni odbicia (Radar Cross Section – RCS) równej 3 m kwadratowych w odległości do 400 km. Samolot posiada 12 węzłów uzbrojenia lub wyposażenia dodatkowego o łącznej dopuszczalnej wadze 8000 kg.

Su-35S (najnowsza wersja) wszedł do produkcji seryjnej w 2010 r, oficjalnie Rosyjskie Siły Powietrzne (WWS) złożyły zamówienie na 48 egzemplarzy z planowaną dostawą do 2015 r. Następny kontrakt opiewał na 50 sztuk z dostawą do 2020 roku. Koszt jednej maszyny to około 50 mln dolarów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA