REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce. Zagrożenie terrorystyczne

BRAVO to drugi z czterech stopni alarmowych. Od dziś do 15 marca obowiązuje na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. To działania prewencyjne, związane z agresją Putina na sąsiadującą z Polską Ukrainą. Co oznacza dla obywateli?

stopień alarmowy bravo polska
REKLAMA

Drugi stopie alarmowy BRAVO obowiązuje od dziś (a właściwie to od 23:59 dnia 28 lutego) do końca 15 marca 2022 r. na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Zarządzenie zostało podpisane przez premiera Morawieckiego. To drugi w czterostopniowej skali alarmowej. Jest wprowadzany w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym.

REKLAMA

Czytaj też:

Stopień alarmowy BRAVO w Polsce. Co to znaczy?

Wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO ma w praktyce dla zwykłych obywateli znaczenie relatywnie niskie, choć może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Nie ma żadnego powodu do paniki czy większych obaw, choć nieodpowiedzialnym byłoby też zachęcanie do braku czujności. W teorii zagrożenie atakiem terrorystycznym pozostaje realne i trudno je bagatelizować, mając na uwadze toczącą się wojnę tuż za krajową granicą.

Stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje Policję, Straż Graniczną i Żandarmerię Wojskową do wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów mogących być potencjalnym celem terrorystów. Dodatkowo, BRAVO zobowiązuje zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony też zostaje obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy realizujących zadania związane z powyższymi działaniami.

REKLAMA

Obywatele mogą się spodziewać potencjalnych zintensyfikowanych kontroli pojazdów i osób. Ważną informacją dla nich jest zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

W Polsce możliwe jest formalne ogłoszenie jednego z czterech stanów alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Na szczęście nie ma powodów do podwyższania tego stanu i ma on związek wyłącznie ze wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA