REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Klęska Rosji w bitwie pancernej pod Kijowem. Dowódca zabity, straty są ogromne

Ukraińcy rozgromili Rosjan w pancernej bitwie pod Kijowem. Zginął w niej kolejny rosyjski dowódca - płk Andriej Zacharow. Statystyki całej wojny w Ukrainie są powalające. Rosja straciła w niej już 1000 czołgów, pojazdów i samolotów.

Straty rosyjskie na wojnie
REKLAMA

Kolejna bitwa pancerna na przedmieściach Kijowa zakończyła się klęską Rosjan. Śmierć w starciu poniósł kolejny, wysoki rangą dowódca rosyjski. Bitwa w kierunku Browarów zakończyła się całkowitą klęską jednostki wojsk rosyjskich - podał na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Walery Załużny. Tymczasem Oryx, bloger i specjalista do spraw strat bojowych, naliczył już 1000 pojazdów straconych przez Rosjan.

REKLAMA

Bitwa Pancerna pod Kijowem. Klęska Rosji

Bitwa pancerna rozegrała się na wschodnich przedmieściach Kijowa, w okolicy miejscowości Browary. Akcja zakończyła się całkowitą klęską jednostki wojsk rosyjskich. I to pomimo skoncentrowania na wąskim odcisku kilkudziesięciu czołgów i pojazdów opancerzonych, a nawet wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1.

Rosjanie nie potrafili jednak pokonać ukraińskiej obrony i do tego stłoczyli się na wąskim odcinku drogi stając się łupem artylerii i dronów.

Wszystko zarejestrowała kamera drona.

Serwis censor.net podał, że w tym regionie atakowała batalionowa grupa taktyczna z 6 Pułku Pancernego 90 Dywizji Pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego armii rosyjskiej. Jednostka poniosła jednak znaczne straty osobowe i sprzętowe i została zmuszona do wycofania się. 

W bitwie zginął płk Andriej Zacharow, kolejny rosyjski dowódca

Według informacji podawanych przez stronę ukraińską, w czasie próby natarcia, zginął dowódca pułku, płk Andriej Zacharow. Jako dowód zamieścili w sieci przechwycone nagranie, w którym żołnierz informuje dowództwo o wysokich stratach i śmierci dowódcy.

Jak poinformował w mediach społecznościowych deputowany ludowy (ukraiński parlamentarzysta) Ołeksij Honczarenko , chodzi o pułkownika Andrieja Zacharowa, który w 2016 roku otrzymał z rąk Putina medal za odwagę w trakcie służby w Syrii.

Straty Rosji w wojnie z Ukrainą są ogromne

Tymczasem bloger Oryx, autor książek, specjalizujący się w tematyce związanej z obronnością i wojną, podał, że Rosjanie stracili już w Ukrainie 1000 pojazdów.

Oryx każdą stratę odnotowuje tylko i wyłącznie gdy znajdzie się na to potwierdzenie w Internecie - film, albo zdjęcie. Starannie weryfikuje każdy materiał, by uniknąć powtórzeń co jest też sprawdzanie przez rzeszę internautów.

W czwartek, przed godz. 18 Oryx podał, że strona rosyjska straciła już w Ukrainie w sumie 1000 czołgów, pojazdów opancerzonych, ciężarówek, samolotów i śmigłowców. Samych czołgów 163, a różnych transporterów opancerzonych 249.

Ten sam autor, posługując się tą samą metodą zbierania danych podaje, że Ukraina straciła od początku wojny 277 pojazdów w tym 47 czołgów.

REKLAMA

Szczegółowe dane można sprawdzić na blogu Oryxa.

Wojna w Ukrainie. Mapa najbardziej kosztownych strat czołgów w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA