REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosyjski pociąg pancerny wysłany na Ukrainę. To rozwiązanie z XIX wieku

W wojnie z Ukrainą Rosjanie sięgnęli po pociąg pancerny. Dlaczego? Ich lądowe kolumny są notorycznie rozbijane w pył. Najeźdźcy nie mieli innego wyjścia, więc powtarzają manewr znany z wojen w Czeczenii i Gruzji.

pociąg pancerny
REKLAMA

Wzmocnienia rosyjskiego agresora na pewno muszą niepokoić, ale wymowne, że nowy transport dostarczany jest za pomocą mocno leciwych rozwiązań, takich jak pociąg pancerny.

REKLAMA

Ukraińcy zamieszczają coraz więcej filmów prezentujących wykorzystanie przez nich broni przeciwpancernej. W walkach świetnie spisuje się ukraiński pocisk przeciwpancerny Stugna-P, który nie pozostawia rosyjskim czołgom i transporterom opancerzonym żadnych szans.

Rosyjski pociąg pancerny wysłany na Ukrainę

Rosjanie już zdają sobie sprawę, że ciągnący się kilometrami korek to dogodna sytuacja dla Ukraińców. Jak widać skrzętnie z niej korzystają. Rosjanie reagują więc śmiałą obronę i wysłali na front pociąg pancerny - a więc rozwiązanie, które na większą skalę wprowadzono jeszcze w XIX wieku. Takich pojazdów używano też później w trakcie II wojny światowej, a Rosjanie sięgali po nie jeszcze podczas czeczeńskiej i gruzińskiej inwazji.

Rosyjski pociąg pancerny w mieście Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy

Co wiozą tym razem? Jak zauważył portal defence24.pl, pierwszy wagon przenosi dwa uzbrojone pojazdy. Następnie za lokomotywą "platformę z dwiema dwulufowymi 23 mm armatami przeciwlotniczymi ZU-23".

Dalej podłączone były kolejno: wagon towarowy, pasażerski, platforma z dużym zakrytym ładunkiem, dwa wagony pancerne i druga lokomotywa, za którą zamocowano jeszcze jedną platformę.

Rosyjski pociąg pancerny w Melitpolu

Taki pociąg pancerny da się zniszczyć, ale jest o to trudniej niż w przypadku kolumny pojazdów, regularnie ostrzeliwanej przez Ukraińców

Spokoju taki pociąg pancerny na pewno nie będzie miał i mowa tu nie tylko o protestujących mieszkańcach, których widać i słychać na powyższym filmiku. W ubiegłym tygodniu Ukraińcy wysadzili pociąg z paliwem. Demolowano również węzły kolejowe, by utrudnić przejazd. Można spodziewać się dalszych podobnych akcji.

Dowodem na problemy Rosjan z dostawami jest także to, że ich wojsko zaczęło używać cywilnych samochodów. Te pojazdy przyjeżdżają w pobliże frontu również pociągami. Ma to swoje plusy: pojazdy spalają znacznie mniej cennego paliwa oraz nie rzucają się w oczy tak jak wojskowe. Tyle że radzą sobie gorzej w terenie, a im dłużej trwają walki, tym droga będzie bardziej wyboista. I bardzo dobrze, bo to oznacza, że defensywa Ukrainy jest skuteczna.

Póki co nie wiadomo, jak wiele pociągów pancernych trafiło do Ukrainy.

REKLAMA
Kolejne wideo z rosyjskim pociągiem pancernym w Ukrainie

źródło: Karasev Viktor/shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA