REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Militaria

Broń chemiczna i biologiczna w rękach Rosjan. USA: oni mogą tego użyć w wojnie w Ukrainie

Stany Zjednoczone ostrzegają, że Rosja może użyć w Ukrainie broni chemicznej i biologicznej. Takie obawy mogą być uzasadnione, ponieważ w Syrii sojusznicy Rosji używali już broni chemicznej.

Broń chemiczna i biologiczna. Rosja użyje jej w Ukrainie?
REKLAMA

Rosja może planować atak z użyciem broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - i "wszyscy powinniśmy być czujni". Tak brzmi oficjalne ostrzeżenie wydane przez Biały Dom. Rzeczniczka prasowa, Jen Psaki, powiedziała, że ​​rosyjskie stwierdzenia dotyczące istnienia amerykańskich laboratoriów broni biologicznej i broni chemicznej na Ukrainie są niedorzeczne.

REKLAMA

Zachodni urzędnicy coraz częściej mówią, że są "bardzo zaniepokojeni" ryzykiem eskalacji wojny, a zwłaszcza możliwością użycia przez Rosję broni niekonwencjonalnej.

USA ostrzegają Rosję przed użyciem broni chemicznej

BBC zauważa, że najprawdopodobniej odnosi się to do broni chemicznej, chociaż termin ten obejmuje również taktyczną broń jądrową, broń biologiczną i brudne bomby.

Niepokój Zachodu nie jest bezzasadny. W Syrii sojusznicy Rosji używali już broni chemicznej.

Wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę na Rosję która prawdopodobnie może użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie lub stworzyć z jej pomocą operację pod fałszywą flagą

- powiedziała Jen Psaki.

BBC dodaje, że w środę brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w tweecie , że Rosja użyła broni termobarycznej na Ukrainie. Rakiety te są również znane jako bomby próżniowe, ponieważ zasysają tlen z otaczającego powietrza, aby wywołać potężną eksplozję.

To sprawia, że ​​są bardziej niszczycielskie niż konwencjonalne materiały wybuchowe podobnej wielkości i mają straszny wpływ na ludzi znajdujących się w ich promieniu wybuchu.

Rosjanie cały czas pracują nad stworzeniem pretekstu dla agresji na Ukrainę. Ich propaganda już sugerowała, że w Ukrainie mogła powstawać broń atomowa, a nawet broń chemiczna i biologiczna.

W jednym z tweetów ambasada rosyjska w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że "niedawno znalezione dokumenty" wykazały, że komponenty broni biologicznej zostały wyprodukowane w ukraińskich laboratoriach - dzięki finansowaniu z Departamentu Obrony USA.

Stany Zjednoczone zaprzeczyły tym twierdzeniom, mówiąc, że jest to "część operacji dezinformacyjnej, którą przez lata wielokrotnie widzieliśmy ze strony Rosjan w Ukrainie i w innych krajach".

Rosyjscy urzędnicy i media również twierdzili w ostatnich dniach, że Ukraina planuje zbudować tak zwaną brudną bombę, która rozprasza materiały radioaktywne.

BBC podaje, że niektórzy uważają, że Moskwa forsuje te twierdzenia, aby przedstawić własnemu społeczeństwu uzasadnienie, dla zaatakowania Ukrainy. Ale zachodni urzędnicy obawiają się również, że te zmyślone preteksty mogą zostać wykorzystane jako podstawa do akcji fałszywej flagi.

Broń chemiczna

Broń chemiczna, broń C, to jeden z rodzajów broni, w którym podstawowym czynnikiem rażącym jest związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Często termin ten jest utożsamiany z gazami bojowymi, gdyż większość rodzajów broni chemicznej jest oparta na związkach, które w temperaturze pokojowej są gazami lub cieczami o dużych prężnościach par (stosuje się je wówczas w postaci aerozolu).

Co to jest broń chemiczna?

Bojowe środki trujące są zwykle silnie toksycznymi związkami chemicznymi występującymi w temperaturze pokojowej jako gazy lub ewentualnie ciecze, które szybko w tej temperaturze parują, tworząc wystarczające z bojowego punktu widzenia stężenie trujących oparów w powietrzu.

Środki te dzieli się zasadniczo na pięć typów:

 • środki duszące – zwykle oparte na cyjankach, które na stałe wiążą żelazo hemu i blokują transport tlenu przez krew z płuc do tkanek, powodując tym szybkie obumieranie mózgu i innych kluczowych narządów człowieka na skutek niedotlenienia, co powoduje szybką śmierć. Przykładem może być Cyklon B, czyli cyjanowodór – HCN (zastosowany przez wojska niemieckie podczas drugiej wojny światowej do czystek etnicznych).
 • środki parzące – takie jak np. gaz musztardowy (iperyt), które powodują rozległe oparzenia skóry. Środki te zwykle nie zabijają, powodują jednak całkowitą niezdolność do walki, masową panikę i konieczność udzielania pomocy masom poparzonych żołnierzy, co skutecznie dezorganizuje zaplecze wroga.
 • środki krztuszące – takie jak chlor czy fosgen, które silnie podrażniają górne drogi oddechowe, powodując krztuszenie i wymioty. Same w sobie nie są one zbyt skuteczne i szybko zarzucono ich stosowanie, jednak są one stosowane w kompozycji z innymi środkami; ich efektywność wynika z faktu, że żołnierze narażeni na ich działanie nie są w stanie skorzystać z masek przeciwgazowych, o ile nie założyli ich, zanim środki te do nich dotarły. Najczęściej są one stosowane w kombinacji ze środkami paralityczno-drgawkowymi.
 • środki paralityczno-drgawkowe – takie jak np. tabun, sarin, cyklosarin, soman czy VX, które działają na układ nerwowy człowieka jako silne neurotransmitery lub odwrotnie, szybko blokując działanie naturalnych neurotransmiterów. Środki te są najgroźniejszym i zarazem najskuteczniejszym bojowym środkiem trującym.
 • środki halucynogenne i usypiające, zwane psychogazami – takie jak LSD czy BZ – które również działają bezpośrednio na układ nerwowy człowieka, nie powodując jednak natychmiastowego zgonu, lecz tylko czasową niedyspozycję uniemożliwiającą skuteczną walkę.

Broń biologiczna

Broń biologiczna, broń B to rodzaj broni masowego rażenia, w której ładunkiem bojowym są patogenne mikroorganizmy (np. laseczki wąglika) lub wirusy (np. wirus ospy prawdziwej). Zwyczajowo zalicza się także do broni biologicznej broń opartą na toksynach pochodzenia biologicznego (np. botulina, rycyna).

Broń biologiczna może znaleźć zastosowanie podczas ataku na pojedyncze osoby, oddziały wojska, a także ludność cywilną. Celem ataku biologicznego mogą być także jednorodne monokultury roślinne lub hodowle zwierząt gospodarskich (terroryzm socjoekonomiczny).

Najbardziej niebezpieczna broń biologiczna

Ze względu na znaczenie jako potencjalnego środka broni biologicznej wyróżnia się trzy główne grupy oznaczone kolejno literami alfabetu:

 • A – patogeny o wysokiej zjadliwości i śmiertelności, łatwe do utrzymania w środowisku, których przydatność, jako "wojskowych" postaci została sprawdzona w przeszłości (np. laseczki i przetrwalniki wąglika).
 • B – patogeny o średniej zjadliwości i śmiertelności, średnio trudne do utrzymania w środowisku (np. rycyna).
 • C – patogeny, które mogą być wykorzystane jako broń biologiczna, np. po modyfikacjach genetycznych (np. filowirusy, prątek gruźlicy).

Czasem dodatkowo wymienia się grupę D, na którą składają się patogeny, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną wykorzystane jako broń biologiczna (np. wirus grypy – łatwy do rozpoznania przez epidemiczne występowanie, wirus HIV – przez długi okres utajenia).

REKLAMA

Broń biologiczna charakteryzuje się:

 • stosunkowo niewielkimi kosztami produkcji. Duża część drobnoustrojów potencjalnie użytecznych w broni biologicznej wywołuje choroby wśród zwierząt (laseczka wąglika, pałeczka dżumy i in.)
 • dużą skutecznością. Drobnoustroje i toksyny są w szczególny sposób preparowane (np. przez modyfikacje genetyczne), aby zwiększyć zdolności do przetrwania w środowisku, wirulencję, śmiertelność, lekooporność
 • słabą wykrywalnością w początkowym etapie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA