REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Militaria

MATADOR to postrach rosyjskich czołgistów. Ukraina kupuje niszczycielską broń od Niemców

Ukraina odkupiła od Niemiec 5100 granatników RGW90 HH MATADOR. Do obleganego przez Rosję kraju dotarła już połowa zamówienia. To groźna broń przeciwpancerna, która będzie niezwykle pomocna w walce z siłami dyktatora Putina.

RGW90 HH MATADOR Ukraina
REKLAMA

Do Ukrainy dotarło pierwsze 2650 sztuk granatników MATADOR, jakie zostały zakupione od rządu Niemiec. Reszta z zamówionych 5100 sztuk ma być dostarczona do końca maja w cotygodniowych transzach. Nie jest na dziś jasne na jakich dokładnie warunkach rząd Niemiec udostępnił ukraińskim siłom MATADOR-y, można jednak zakładać, że były one mocno preferencyjne.

REKLAMA

Czytaj też:

MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR) to 90-milimetrowy przenośny jednorazowy system uzbrojenia przeciwpancernego, opracowany we współpracy między Niemcami. Izraelem i Singapurem. To unowocześniona wersja niemiecko-singapurskiego systemu Armbrust z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i w gruncie rzeczy bardzo go przypomina. Prace nad MATADOR-em rozpoczęły się w 2000 r. i docelowo ma zastąpić w całości wspomniane wyżej Armbrusty.

MATADOR w Ukrainie. Przeciwpancerny granatnik - jak działa?

MATADOR został opracowany wspólnie przez Siły Zbrojne Singapuru (SAF) i Agencję Nauki i Technologii Obronnych (DSTA), we współpracy ze zespołem składającym się z inżynierów Rafael Advanced Defense Systems i Dynamit Nobel Defense (DND). Jest jednym z najlżejszych granatników w swojej klasie. Głowica jest skuteczna zarówno przeciwko pojazdom opancerzonym, jak i ceglanym ścianom. Broń ma niewielki backblast (obszar za granatnikiem lub wyrzutnią rakiet z gorącym gazem od wystrzału pocisku), dzięki czemu może być wystrzeliwana w ciasnych przestrzeniach.

Broń była projektowana tak, by być w stanie przeniknąć opancerzenie najpowszechniej stosowanych transporterów opancerzonych i lekkich czołgów na świecie, ale na tym nie koniec. Głowica pocisku działa w trybie opóźnienia i tworzy otwór o średnicy większej niż 450 mm w podwójnej ścianie z cegły i działa jako broń przeciwpiechotna przeciwko osobom znajdującym się za ścianą, oferując niekonwencjonalne punkty ataku podczas szturmu na tereny zabudowane. Pociski są przy tym niewrażliwe na wiatr z uwagi na zastosowany system napędowy, co sprawia, że MATADOR jest definiowany jako broń wysoce precyzyjna.

Uściślając możliwości działania głowicy, ta może być używana zarówno w trybie High Explosive Anti-Tank (HEAT), jak i High Explosive Squash Head (HESH), a więc, odpowiednio, przeciwko pancerzowi i ścianom lub innym fortyfikacjom.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku Armbrusta, mechanizm przeciwmasy przeciwdziała odrzutowi broni podczas wystrzału. Ów mechanizm składa się z rozdrobnionego plastiku, który wyrzucany jest z tyłu broni w momencie wystrzału. Plastik ten jest szybko spowalniany przez opór powietrza, co pozwala na bezpieczne strzelanie z broni w zamkniętej przestrzeni. Ponadto ustawienie przeciwmasy uwzględnia środek ciężkości broni, aby zapewnić dobre wyważenie i lepszą celność.

MATADOR był już sprawdzony w boju. Po raz pierwszy wykorzystały go Siły Obrony Izraela w 2009 r. podczas Operacji Płynny Ołów w Strefie Gazy. Broń była wykorzystana do tworzenia wyrw w ścianach, co pozwoliło piechocie izraelskiej na bezpośrednie starcie z siłami wroga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA