REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polacy będą uczyć Ukraińców latania dronami. Tę wiedzę wykorzystają na froncie

Wielu Ukraińców mieszkających w Polsce lub po prostu zagranicą chce wrócić do kraju, aby na miejscu bronić swojej ojczyzny. Polska firma zajmująca się szkoleniem pilotów dronów oferuje bezpłatne szkolenie, dzięki któremu będą mogli nauczyć się obsługiwania tych latających maszyn.

Ukraińcy uczą się w Polsce latać dronami. Potem pójdą na wojnę
REKLAMA

Chcemy pomóc - jeśli jesteś Ukraińcem, który planuje wrócić i pomagać, mamy dla Ciebie jednodniowe, darmowe szkolenie z używania drona - poinformowała Akademia UAV na swoim facebookowym profilu.

REKLAMA

Najpierw szkolenie miało odbyć się tylko w Warszawie. Zainteresowanie jest jednak na tyle duże, że chętni będą mogli przejść darmowy kurs również w Lublinie. Potwierdził to w rozmowie z nami Karol Cheda z Akademii UAV.

Jak czytamy na Facebooku:

Akademia UAV zajmuje się prowadzeniem szkoleń przygotowujących do rozpoczęcia pracy z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nasz zespół składa się z kilkunastu doświadczonych inżynierów, instruktorów UAV, instruktorów samolotowych, specjalistów w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych oraz geodetów. Czyni nas to jednym z największych i najlepszych ośrodków szkolących w Polsce. Współpracujemy ze służbami mundurowymi, uczelniami wyższymi, a także wieloma firmami specjalizującymi się w ich komercyjnym wykorzystaniu. Posiadamy wpis do Rejestru Podmiotów Szkolących ULC. Na życzenie organizujemy szkolenia w dowolnym miejscu Polski i nie tylko

Czego nauczą się Ukraińcy?

– Oferujemy przeszkolenie w zakresie praktycznego wykorzystania dronów do obserwacji obiektów na ziemi oraz interpretacji otrzymanych informacji (zdjęć lotniczych). Powszechnie wiadomo, że kluczowa jest informacja pozyskana w odpowiednim czasie. W przypadku trwającej agresji w Ukrainie, właśnie do pozyskiwania informacji, przede wszystkim o położeniu sił nieprzyjaciela, służą cywilne drony – wyjaśnia nam Karol Cheda.

Drony w trakcie wojny w Ukrainie już miały okazję się wykazać. Bayraktar TB2, taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych, zniszczył kilkadziesiąt pojazdów.

Polacy chcą jednak przeszkolić w celu używania dronów cywilnych. One jednak również są bardzo potrzebne, bo pozwalają zbliżyć się do kolumny wroga i zdobyć przynajmniej częściowe informacje na jej temat.

Z Twittera wynika, że ukraińscy żołnierze mogą liczyć na wykorzystanie dronów DJI prosto z Chin.

Z kolei facebookowy profil Świat Dronów informuje, że "jeszcze dziś ruszy ogólnopolska akcja wsparta przez znane polskie firmy, organizacje i instytucje, dzięki której każdy chętny będzie mógł przekazać nowe bądź używane drony, a nawet części do ich budowy w celu szybkiego przekazania sprawdzonym i pewnym osobom po drugiej stronie naszej polsko-ukraińskiej granicy".

REKLAMA

Chociaż w teorii sterowanie dronem nie jest może aż tak skomplikowane, to w czasie wojny lepiej nie uczyć się w akcji, ryzykując uszkodzenie potrzebnego sprzętu. Gest polskich nauczycieli musi cieszyć, bo osoby, które chcą w jakiś sposób pomóc na miejscu, będą już przeszkolone i z potrzebną wiedzą udadzą się do swojej ojczyzny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA