REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Największa strata Rosjan w Ukrainie? Amerykanie otwierają szampana

Ten niepozorny kontener, który widać na zdjęciu niżej, to być może najcenniejszy łup armii ukraińskiej na rosyjskim agresorze. Jego wnętrze mieści najnowocześniejszą rosyjską elektronikę przeznaczoną do zagłuszenia serca amerykańskich sił zbrojnych - latających radarów AWACS i latających centrów dowodzenia Joint STARS, a nawet satelitów.

To może być największa strata Rosjan w Ukrainie
REKLAMA

We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcia zdobytego rosyjskiego sprzętu w Ukrainie. Na jednym z nich znajdował się niepozorny, niewielki, zielony kontener, stojący wśród drzew i przykryty od góry gałęziami. Specjaliści, szybko zorientowali się, że jest to najprawdopodobniej Krasukha.

REKLAMA

Nie mam słów, żeby opisać to jak duża jest to strata dla Rosjan. W Departamencie Obrony USA CIA i NSA musieli dostać orgazmu

- skomentował zdobycz jeden z internautów na Twitterze.

Okazuje się, że siły ukraińskie zdobyły pod Kijowem stanowisko dowodzenia Rosjan wraz z systemem walki elektronicznej 1RL257 Krasukha-4, uważanym za jeden z najbardziej zaawansowanych rosyjskich systemów walki elektronicznej.

Krasukha to rosyjski mobilny, naziemny system walki elektronicznej (EW). System ten jest produkowany przez korporację KRET na różnych platformach kołowych.

Został zaprojektowany i wyprodukowany przez Firmę Bryansk Electromechanical Plant (KRET). 

Krasukha-4 ma na celu neutralizację satelitów szpiegowskich krążących na niskiej orbicie ziemskiej (LEO), radarów naziemnych i radarów powietrznych (AWACS) w zasięgu od 150 do 300 kilometrów. 

System jest również w stanie powodować uszkodzenia systemów EW przeciwnika. Rosyjskie Ministerstwo Obrony otrzymało pierwszy system walki elektronicznej Krasucha-4 w listopadzie 2013 roku. Krasukha-4 jest też wykorzystywany przez Rosjan jako narzędzie przeciwko AWACS - latającym radarom NATO, czy samolotom dowodzenia USAF E-8 Joint STARS.

Kompletny Krasukha-4 składa się z dwóch pojazdów, obydwa oparte na ciężarówce 8x8 KAMAZ-6350 , jeden z systemem walki elektronicznej, a drugi z modułem stanowiska dowodzenia.

Krasukha były rozmieszczone w Syrii celu wsparcia sił rosyjskich. Miały one tam służyć do blokowania sygnałów GPS w amerykańskich dronach. Podczas tureckiej interwencji w syryjskiej wojnie domowej kompleks miał zniszczyć dron Bayraktar, powodując utratę kontroli nad nim, a następnie jego rozbicie. 

REKLAMA

Podobno Krasukha działa wokół rosyjskiej bazy wojskowej w Giumri w Armenii , aby przeciwdziałać używaniu przez Azerbejdżan tureckich dronów Bayraktar, a także izraelskiej amunicji krążącej Harop (drony samobójcze). 

Zdobyty w Ukrainie rosyjski sprzęt zostanie najprawdopodobniej przekazany Amerykanom.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA