REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Lwów zaatakowany przez Rosjan. Na miasto wystrzelili rakiety z okrętu podwodnego

Na Lwów spadły rosyjskie pociski manewrujące. Rakiety wystrzelone zostały z okrętu podwodnego znajdującego się na Morzu Czarnym. Kolejny raz, rosyjskie pociski spadły w pobliżu polskiej granicy.

Lwów zaatakowany przez Rosję rakietami z okrętu podwodnego
REKLAMA

Lwów, położony zaledwie 70 km od polskiej granicy, został zaatakowany w piątek rano. Według wstępnych danych, na miasto wystrzelono sześć pocisków manewrujących, prawdopodobnie Ch-555. Rakiety odpalone zostały z pokładu okrętu podwodnego znajdującego się na wodach Morza Czarnego.

REKLAMA

Ukraińskie jednostki przeciwlotnicze należące do Zachodniego Dowództwa Obrony Powietrznej, zniszczyły dwa pociski.

Lwów trafiony przez Rosjan

Burmistrz Lwowa, Andriej Sadowy, podał, że pociski spadły w okolicach lotniska. Przypomniał też, żeby nie udostępniać zdjęć z miejsca ostrzału.

Według wstępnych informacji rosyjskie rakiety uderzyły w zakład naprawy samolotów we Lwowie.

Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły też pocisk manewrujący nad regionem Odessy.

Przypomnijmy, że skutki niedawnego, rosyjskiego ataku rakietowego na Jaworów - miasta w Ukrainie położonego 20 km od polskiej granicy - było widać i słychać w Polsce. Do Internetu trafiły nagrania z bombardowania.

Rosyjskie rakiety trafiły w zakład naprawy samolotów we Lwowie

Pocisk Raduga Ch-55

Raduga Ch-55 (kod NATO AS-15 Kent) to radziecki / rosyjski pocisk manewrujący, odpowiednik amerykańskich BGM-109 Tomahawk i AGM-86 ALCM. Pierwsze testy Ch-55 odbyły się w 1978 roku, a pocisk jest w uzbrojeniu od 1984.

Pocisk Ch-55

Przenoszony jest przez samoloty Tu-95MS oraz Tu-160. Może być też odpalany z okrętów. Użyty bojowo (wersja Ch-555) w operacji wojennej Rosji w Syrii.

Ch-55 jest wyposażony w bezwładnościowo-dopplerowski system nawigacyjny z korektą położenia w zadanych regionach. Pocisk napędzany jest silnikiem odrzutowym wysuwanym po starcie pod ogonową część pocisku.

REKLAMA

Ch-555 to wersja zmodernizowana z głowicą bojową konwencjonalną, z konforemnymi zbiornikami paliwa, zasięg ok. 2500 km. Wszedł do służby w 2004 roku.

Masa pocisku to 1700 kg, długość 8 m, prędkość ok. 700 km/h.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA