REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Koszmar z Iraku powrócił w Ukrainie. Improwizowane bomby zabijają Rosjan, tak jak zabijały Amerykanów

Urwane koła, wielotonowe auta leżące do góry kołami, gąsienice rozerwane jak papierowy łańcuch - takie widoki coraz częściej oglądamy na zdjęciach z Ukrainy. Oznacza to, że Ukraińcy przejęli taktykę partyzantów z Iraku i Afganistanu. Teraz to Rosjanie muszą zmierzyć się z koszmarem improwizowanych ładunków wybuchowych.

Improwizowane ładunki wybuchowe zabijają Rosjan w Ukrainie
REKLAMA

Na zdjęciu niżej widzimy niepozorny pakunek i dwa pociski artyleryjskie z nawiązującym do klasyku napisem "Ruski czołg pier@#$l się". Kilka kabelków, czasem przyczepiony telefon, żadnych wymyślnych rozwiązań.

REKLAMA

Polowa prowizorka, która zabija równie precyzyjnie, co bomba naprowadzana laserem, a kosztuje zaledwie ułamek wartości.

Improwizowane ładunki wybuchowe (improvised explosive device - IED), bo o nich mowa przez lata były koszmarem żołnierzy koalicji w Iraku i Afganistanie.

To bomba skonstruowana domowym sposobem, zbudowana z konwencjonalnych wojskowych materiałów wybuchowych, takich jak pocisk artyleryjski, przymocowany do mechanizmu detonującego. 

IED są powszechnie używane jako bomby przydrożne lub bomby domowej roboty.

IED są zazwyczaj stosowane w asymetrycznej lub niekonwencjonalnej wojnie przez partyzantów lub siły komandosów. 

Podczas wojny w Iraku (2003–2011) rebelianci szeroko używali IED przeciwko siłom dowodzonym przez USA, a do końca 2007 r. IED były odpowiedzialne za około 63 proc. zgonów koalicji w Iraku. 

Były również używane w Afganistanie przez powstańców i spowodowały ponad 66 proc. ofiar koalicji w latach 2001-2021.

Teraz na IED wylatują w powietrze rosyjskie czołgi, transportery opancerzone i samochodu, które wdarły się do Ukrainy.

Na wideo niżej zobaczyć możemy zasadzkę przeprowadzoną przez Ukraińców przy wykorzystaniu improwizowanych ładunków wybuchowych. Pojazdy (niewidoczne) rosyjskie przemieszczają się po drodze. Gdy znajdują się na wysokości ukrytych przy drodze ładunków, IED są odpalane. Po chwili słychać strzały, gdy ukryci Ukraińcy ostrzeliwują resztki konwoju Rosjan.

Na zdjęciu niżej widzimy z kolei typowy IED zbudowany z dwóch artyleryjskich pocisków odłamkowo - burzących 152 mm i kostki trotylu.

Na wideo niżej widzimy kolejną zasadzkę z wykorzystaniem improwizowanych ładunków wybuchowych. Przeprowadziły ją ukraińskie siły specjalne. Na zdjęciach zobaczyć możemy typowe skutki wybuchów IED - urwane koła w rosyjskich pojazdach.

Zdjęcia niżej przedstawiają efekt działań partyzantów z regionu Czernichowa na północy Ukrainy i rosyjski opancerzony samochód terenowy GAZ Tigr. Siła eksplozji IED nie tylko urwała koło w pojeździe, ale wywróciła go do góry kołami.

REKLAMA

Podobnych zdjęć w sieci jest coraz więcej. Linie zaopatrzeniowe Rosjan są pod coraz większą presją, a obrońcy z dnia na dzień są coraz bardziej pomysłowi.

Walka z IED jest bardzo trudna. Jeśli ładunek odpalany jest za pomocą telefonu komórkowego czy radia to sygnał można zagłuszyć. Taką taktykę przyjęli w Iraku amerykanie, którzy montowali na swoich pojazdach specjalne urządzenia tłumiące. Jednak to rozwiązanie nie działa jeśli IED odpalany jest staromodnie, za pomocą przewodu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA