REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Drony Bayraktar sieją postrach. Rosjanie boją się tureckiej technologii, Ukraińcy ułożyli o niej piosenkę

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że dostawa nowych dronów bojowych Bayraktar TB2 została już zakończona. Reznikow nie podał żadnych szczegółów dotyczących liczby ani dokładnego wariantu dostarczonych maszyn. Wiadomo, że poza dronami dostarczono też pociski naprowadzane laserowo MAM-C i MAM-L.

Straty Rosji w Ukrainie
REKLAMA

Drogą powietrzną nie można było przetransportować więcej niż 2-3 bezzałogowce, ale kluczowe jest szczególnie zaopatrzenie w amunicję, gdyż Bayraktar TB2 jest w stanie przenosić tylko kilka typów uzbrojenia opracowanego przez Turcję specjalnie do zastosowania w maszynach bezzałogowych

- informuje serwis defence24.pl.
REKLAMA

Ukraina zamówiła drony Bayraktar w 2019 roku. Około 20 dronów zostało dostarczonych i wprowadzonych do użytku zarówno przez ukraińskie siły powietrzne, jak i marynarkę wojenną. W październiku 2021 roku Ukraina ogłosiła pierwsze użycie bojowe tego dronów typu.  

Wojna w Ukrainie. Drony Bayraktar TB2 w akcji

Krótko po rozpoczęciu inwazji 24 lutego 2022 r., Rosja poinformowała, że ​​ukraińskie lotnictwo zostało zniszczone "bronią o wysokiej precyzji". Kilka godzin później Rosja stwierdziła, że ​​zestrzeliła kilka dronów Bayraktar. 

Od tego czasu ukraińskie wojsko opublikowało wiele filmów, w których pokazano, że drony Bayraktar nadal operują i niszczą różne rosyjskie cele wojskowe, w tym systemy przeciwlotnicze, konwoje z zaopatrzeniem, a nawet pociągi przewożące paliwo. 

Drony działają na niemal wszystkich frontach wojny w Ukrainie.

Jeden z filmów nakręcony został podczas ataków w miejscowości Malyna w obwodzie żytomierskim, około 150 km od stolicy Ukrainy, Kijowa, i pokazuje zniszczenie rosyjskiej wyrzutni rakiet ziemia-powietrze Buk, podało ukraińskie wojsko.

Inny pochodził z Czarnobajki na południu Ukrainy, obszaru, który doświadczył ciężkich walk z siłami rosyjskimi napływającymi przez okupowany przez Rosję Krym. Nagrania opublikowane przez ukraińskie wojsko w weekend wskazywały, że TB2 działały przeciwko siłom Moskwy, niszcząc długie rosyjskie kolumny wojskowe w Chersoniu pod Kijowem.

Ukraińska armia nagrała nawet piosenkę na cześć dronów Bayraktar TB2 i nakręciła do niej teledysk. Zobaczyć go można niżej.

Dron Bayraktar TB2

Drony Bayraktar TB2 zyskały sławę w ostatnich latach, odgrywając ważną rolę w różnych konfliktach, m.in. w Libii, Syrii i Górskim Karabachu.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE, zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

Dron ma 6,5 m długości oraz 12 m rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kg, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Udźwig uzbrojenia jest stosunkowo niewielki i wynosi 55 kg, a przy zmniejszonym zapasie paliwa 150 kg. Standardowym typem są szybujące bomby kierowane rodziny MAM, produkowane przez firmę Roketsan, określane też jako minibomby z uwagi na małą masę. Cięższą wersją jest MAM-L o masie 22,5 kg – litera „L” oznacza sposób naprowadzania pocisku na odbite światło lasera.

MAM-L po zrzuceniu jest w stanie osiągnąć poruszający się cel znajdujący się w odległości do 8 km od nosiciela. Na większym dystansie wiązka lasera oświetlająca cel ulega zbyt dużemu rozproszeniu.

Pociski MAM-L mogą być wyposażone wymiennie w głowicę odłamkowo-burzącą, termobaryczną, tandemową kumulacyjną o deklarowanej przebijalności 700 mm RHA.

Drony Bayraktar TB2 w Wojsku Polskim

W maju 2021 r. podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2.

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych.

Bayraktar TB2 w barwach ukraińskich

Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

W ramach pilnej potrzeby operacyjnej Polska kupi amerykańskie drony MQ-9 Reaper.

REKLAMA

MQ-9 Reaper (zwany także Predator B) to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający produkowany przez firmę General Atomics Aeronautical Systems i używany głównie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz RAF.

MQ-9 jest pierwszym dronem typu "myśliwy- zabójca" (ang. hunter - killer).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA