REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Amunicja kasetowa i biały fosfor zabijają Ukraińców. Rosja wykorzystuje koszmarną broń

Rosja używa w Ukrainie amunicji kasetowej i pocisków fosforowych. Za pomocą tych strasznych broni bombarduje nawet miasta. Amunicja kasetowa zabija mieszkańców Charkowa czy Mariupola. Są już na to dziesiątki dowodów. Natomiast bomby fosforowe zostały użyte po raz pierwszy.

Amunicja kasetowa i biały fosfor. Tym Rosja terroryzuje Ukrainę
REKLAMA

Ukraińscy urzędnicy oskarżyli Rosję o użycie bomb fosforowych we wschodnim Donbasie. Prawo międzynarodowe zabrania używania pocisków z białym fosforem na gęsto zaludnionych obszarach cywilnych, ale pozwala ich na używanie na otwartych przestrzeniach.

REKLAMA

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa oskarżyła w niedzielę Rosję o użycie zakazanej amunicji fosforowej podczas nocnego ataku na miasto Popasna we wschodnim obwodzie Ługańskim w Ukrainie.

Oleksiej Biłoszycki, szef policji w Popasnej, około 100 kilometrów na zachód od Ługańska, potwierdził, że rosyjskie siły użyły broni fosforowej na jego terenie. Bomby uderzyły między innymi w Ławrę Świętogórską, klasztor, w którym w weekend schroniło się prawie 1000 cywilów. 30 osób zostało rannych - poinformowała strona ukraińska.

Ludmiła Denisowa udostępniła zdjęcie, które miało przedstawiać atak, ale nie powiedziała, czy Ukraina ma konkretne dowody na wykorzystanie tej broni.

Broń fosforowa, czyli piekielny ogień

Fosfor biały lub fosfor żółty to najaktywniejsza odmiana alotropowa fosforu. Biały fosfor na powietrzu szybko się utlenia i łatwo ulega samozapłonowi, w formie litej w temp. 25 - 60 stopni Celsjusza, rozdrobniony jest natychmiast. Płonący fosfor biały rozgrzewa się do 2760 stopni Celsjusza i wydziela dużą ilość żrącego dymu.

Pali się gwałtownie i topi pancerz, przepala się przez kamizelki czy hełmy. Powoduje straszliwe oparzenia. Jest trudny do ugaszenia, nie należy gasić go wodą. Cząsteczki białego fosforu palą się aż do całkowitego zużycia, chyba że zostaną pozbawione tlenu. 

Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia fosforem niosą ze sobą zwiększone ryzyko śmiertelności z powodu wchłaniania fosforu do organizmu przez oparzony obszar, co może spowodować uszkodzenie wątroby, serca i nerek, a w niektórych przypadkach niewydolność wielonarządową. 

Biały fosfor jest stosowany jako substancja aktywna w broni fosforowej. Mogą to być bomby fosforowe, pociski artyleryjskie z fosforem czy granaty fosforowe.

Amunicja kasetowa w Ukrainie

Rosjanie atakują również ukraińskie miasta amunicją kasetową. I wykorzystują tę okrutną broń przeciw cywilom w sposób masowy. Amunicja kasetowa od początku wojny zabija mieszkańców Charkowa czy Mariupola i zgromadzono dziesiątki dowodów potwierdzających te zbrodnicze działania.

Amunicja kasetowa to amunicja zawierająca od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W zaprogramowanym momencie bądź po wykryciu celu w polu rażenia amunicji subamunicja jest uwalniana z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową.

Amunicja kasetowa może zawierać subamunicję o różnym działaniu (odłamkową, przeciwpancerną, chemiczną itp.). Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem (celami), uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego.

Niewielkie ładunki zabijają albo kaleczą wszystko w promieniu działania, tnąc drzewa, pojazdy i ciała. Amunicja kasetowa jest szczególnie niebezpieczna przeciwko nieokopanej piechocie, a więc przeciwko cywilom.

Amunicja kasetowa w Polsce

30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Od głosu wstrzymała się m.in. Polska, mająca na wyposażeniu kilka typów bomb kasetowych RBK, LBKas-250, ZK-300. 

Bomba kasetowa - animacja

Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej weszła w życie 1 sierpnia 2010. Polska, obok między innymi Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin, nie została sygnatariuszem konwencji i nie jest związana zakazem.

REKLAMA

Powodem niepodpisania przez Polskę konwencji jest fakt, iż wobec braku broni jądrowej amunicja kasetowa stanowi jedyny na wyposażeniu polskich sił zbrojnych środek bojowy o szerokim polu rażenia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA