REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Polskiego nieba będą bronić baterie rakiet Patriot. Amerykanie przerzucą sprzęt do Polski

Bardzo ważna i dobra wiadomość dotycząca bezpieczeństwa Polski. Ogromny hub logistyczny jaki powstał w Rzeszowie ma być chroniony przez dwie baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot. Skierują je do Polski Amerykanie, którzy do południowo - wschodniej Polski przerzucili już swoją 82. Dywizję Powietrznodesantową. Lotnisko w Rzeszowie codziennie przyjmuje kilkanaście samolotów transportowych z pomocą dla Ukraińców.

Baterie rakiet Patriot w Polsce. Będą broniły naszego nieba
REKLAMA

Wojna w Ukrainie spowodowana agresją Rosji doprowadziła do prawdziwego exodusu uchodźców. Przez granicę Polski z Ukrainą przekraczają setki tysięcy ludzi.

REKLAMA

Operację pomocy uciekającym przed wojną cywilom ochraniają żołnierze Polscy i Amerykańcy. W Rzeszowie powstał ogromny hub logistyczny, przez który przechodzi także pomoc dla Ukrainy.

I to właśnie ten region Polski będzie zapewne ochraniany przez dwie baterie przeciwlotniczych systemów Patriot. Polska armia cierpi na brak nowoczesnej i kompleksowej obrony przeciwlotniczej. Baterie Patriot to jedna z najlepszych i najbardziej potrzebnych broni jakie Amerykanie mogą teraz wysłać do Polski. Podkreślić też trzeba, że jest to broń typowo defensywna - służąca obronie i ochronie własnego nieba.

Amerykańskie baterie Patriot w Polsce

Do Polski mają trafić dwie baterie rakiet Patriot. O przebazowaniu Patriotów do Polski poinformował Scott Ghiringhelli, rzecznik Dowództwa Sił Stanów Zjednoczonych w Europie, w wypowiedzi dla stacji Fox News.

Patrioty mają przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO.

Zgodnie z rozkazami sekretarza obrony i na prośbę naszych polskich sojuszników generał Tod D. Wolters, dowódca EUCOM, nakazał przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski

- powiedział Scott Ghiringhelli.

Patriot dla Polski czyli program Wisła

Polsko-amerykańska umowa międzyrządowa, na dostawę do Sił Zbrojnych RP zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, bazującego na systemie Patriot, zawarta została 28 marca 2018 roku.

W pierwszej fazie programu Polska otrzyma dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS.

Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ produkowany jest szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

REKLAMA

Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów.

Pierwsza faza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii Patriot w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Na podstawie wynegocjowanego offsetu i podpisanych umów między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, do Polski trafią także nowoczesne technologie o wartości 724 mln zł.

Zdjęcie główne: mehmet ali poyraz/Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA