REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Znaleźli sposób na przekazanie polskich samolotów MiG-29 Ukrainie. Póki co, mogą wziąć je Amerykanie

Wygląda na to, że kraje wolnego świata znalazły sposób na przekazanie myśliwskich samolotów MiG-29 obrońcom Ukrainy. Ze względów politycznych niemożliwe było wysłanie ich bezpośrednio przez Polskę. Problem został jednak rozwiązany. Polacy są gotowi przekazać maszyny Amerykanom, a oni będą mogli ofiarować je Ukraińcom. Tymczasem Amerykanie są zdziwieni propozycją Polski.

Amerykanie biorą polskie MiG-29. I przekażą je Ukraińcom
REKLAMA

Informacja o gotowości przekazania samolotów MiG-29 pojawiła się we wtorek wieczorem.

REKLAMA

Technicznie - dwa dni i te samoloty mogą latać na Ukrainie

- powiedział gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Lotniczych, w "Kropce nad i" w TVN24.

W związku z decyzją w sprawie gotowości przekazania samolotów, opublikowano oświadczenie ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO - posiadaczy samolotów MiG-29 - o podobne działanie.

- czytamy w oświadczeniu.

Aktualizacja

We wtorek, o godz. 22 sytuacja związana z samolotami wciąż pozostawała jednak niejasna.

Agencja AFP na swoim Twitterowym profilu podała, że USA "wyrażają "zaskoczenie" propozycją Polski przekazanie odrzutowców z przeznaczeniem wojnę w Ukrainie".

Ukraina potrzebuje samolotów

Póki co wiadomo, że walcząca z Rosją Ukraina ma więcej pilotów niż samolotów. Lotnictwo poniosło straty w czasie bombardowań lotnisk i w powietrzu.

Polska, Bułgaria i Słowacja posiadają samoloty MiG-29, z którymi doskonale obeznani są ukraińscy piloci. Już w zeszłym tygodniu rozmawiano o bezpośrednim przekazaniu tych maszyn Ukrainie. Ze względów politycznych sprawa musiała zostać rozwiązana inaczej.

Jak wynika z informacji Onetu, Polacy przekazali natomiast armii ukraińskiej 100 stuk pocisków R-73. To rakiety powietrze - powietrze krótkiego zasięgu używane przez MiG-29.

Są to pociski wyszukujące cel za pomocą podczerwieni - kierują się na źródło ciepła. Są to rakiety produkcji radzieckiej, o całkiem niezłych osiągach.

Samolot myśliwski MiG-29

MiG-29 (oznaczenie NATO Fulcrum) to radziecki, obecnie rosyjski współczesny myśliwiec frontowy, opracowany przez biuro konstrukcyjne MiG. Jest to samolot myśliwski o konstrukcji duralowej, półskorupowej. Pierwszy lot prototypu odbył się w 1978 r. Do produkcji seryjnej skierowany w 1984 roku.

Samolot wyposażony jest w radar S-29 Topaz, w którym odległość wykrycia samolotu myśliwskiego wynosi 70 km z przedniej półsfery i 35 km z tylnej. Może śledzić jednocześnie 10 celów i naprowadzać rakiety na jeden z nich.

Posiada też system opto-elektroniczny OEPrNk-29 o zasięgu śledzenia 18 km. System ten pozwala na wykrycie ciepła silników wrogich maszyn i w ten sposób na zlokalizowanie ich bez włączania własnego radaru i zdradzania własnej pozycji.

Pilot wykorzystuje celownik nahełmowy Szczel-3UM, który pozwala na szybkie wskazywanie celów do śledzenia systemowi radiolokacyjnemu i termicznemu. Wystarczy popatrzeć na cel i umieścić go w kółku.

Wykorzystuje do tego wspomniane rakiety R-73.

Duch Kijowa. Ukraiński pilot zestrzelił sześć rosyjskich samolotów
MiG-29 w barwach ukraińskich Sił Powietrznych

W MiG-29 konieczne będą przeróbki

Serwis ZBiAM.pl podaje, że z całą pewnością przekazanie MiG-ów-29 Ukrainie będzie wiązać się z koniecznymi przygotowaniami: niestandardowe (dla Ukrainy) systemy łączności, różny standard wyposażenia pokładowego maszyn pochodzących z Mińska Mazowieckiego oraz Malborka, a także choćby przeskalowane przyrządy na miary anglosaskie.

REKLAMA

Przed przekazaniem konieczne będzie zdemontowanie systemu IFF (swój - obcy) oraz części łączności pracującej w systemie Have Quick. Dodatkowo, patrząc po materiałach fotograficznych, Ukraińcy zdążyli już zintegrować ze swoimi samolotami oprzyrządowanie pilotów produkcji zachodniej (m.in. hełmy), podczas gdy w Polsce tego typu prace były dopiero prowadzone

- zauważa serwis.

W polskim lotnictwie MiG-29 wojskowym miał być następcą MiG-21, jednak ze względów finansowych, a później w wyniku zmian politycznych nie kupiono większej ich liczby. Pierwsze z nich trafiły do kraju w 1989 r. W sumie dostarczono z ZSRR 12 samolotów w okresie od lipca do października 1989 r.

Kolejne 10 maszyn przekazały w okresie od grudnia 1995 r. do stycznia 1996 r. Czechy w zamian za fabrycznie nowe śmigłowce PZL W-3 Sokół.

Samoloty te służą w 1 eskadrze lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W okresie od września 2003 do sierpnia 2004 r. dostarczono Polsce 22 maszyny z Republiki Federalnej Niemiec po NRD za przysłowiowe 1 euro. Połowa z nich była silnie wyeksploatowana i nadawały się do remontu generalnego. Trafiły one do 41 elt w Malborku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA