REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Wojsko pojawi się na polskich drogach. Wielki przerzut sił NATO do krajów Bałtyckich

W sobotę, 12 lutego rozpoczną się na terenie Polski międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22 i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. W związku z tym wojskowi i drogowcy dodatkowo oznakowali obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia.

Wojsko na polskich drogach. Wielki przerzut sił NATO
REKLAMA

Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

REKLAMA

Ponadto na wybranych trasach, w 11 województwach, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Znaki jakie spotkamy na drogach w trakcie ćwiczeń Saber Strike.

Znaki dotyczą tylko pojazdów wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. 

Nocne przejazdy wojska w celu minimalizowania utrudnień w ruchu

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. 

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach wojskowych poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. 

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę. 

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Amerykańskie pojazdy wojskowe w Polsce.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie - ich wydłużonej drodze hamowania.

Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne. 

Przypominamy również, że wszelkie informacje na temat bieżącej sytuacji na drogach krajowych dostępne są pod numerem całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA - 19 111 oraz w serwisie mapowym GDDKiA drogi.gddkia.gov.pl. 

Ćwiczenia Saber Strike

REKLAMA

Sabre Strike to coroczne, międzynarodowe ćwiczenie organizowane od 2010 roku przez United States Army Europe (USAREUR). Skoncentrowane są one na ćwiczeniu obrony państw bałtyckich. Ćwiczenia obejmują wiele lokalizacji na Litwie, Łotwie i Estonii, ale także w Polsce. Udział w nich bierze każdorazowo około 18 tys. żołnierzy nawet z 19 krajów.

Ćwiczenia Sabre Strike koncentrują się na takich aspektach jak przerzut wojsk do terenów zagrożonych przez przeciwnika, współpraca międzynarodowych jednostek, wzywanie wsparcia lotniczego. Ważną częścią manewrów są także ćwiczenia sztabowe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA