REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ogromny przerzut wojsk amerykańskich do Polski. Przylecą do nas śmigłowce szturmowe Apache

Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęli w południowo- wschodniej Polsce wspólne ćwiczenia z amerykańskimi żołnierzami 82nd Airborne Division (82. Dywizji Powietrznodesantowej). Szkolenia odbywają się również poza poligonami, głównie na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. W tym samym czasie na terenie Polski trwają amerykańskie ćwiczenia Saber Strike 22. W związku z sytuacją na Ukrainie, do Polski trafi też 12 śmigłowców AH-64D Apache armii USA.

Amerykańskie śmigłowce szturmowe Apache przylecą do Polski
REKLAMA

W związku z napiętą sytuacją na granicy Ukrainy z Rosją, prezydent USA Joe Biden zdecydował o przerzuceniu do Polski blisko 5000 żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Jednostka stacjonuje na co dzień w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

REKLAMA

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zamienił się w bazę logistyczną armii USA. Codziennie lądują tam kolejne maszyny. Najczęstszymi gośćmi są Boeing C-17A Globemaster III i Lockheed C-130J Hercules, ale na lotnisku widziane były też Bell - Boeing V-22 Osprey. W okolicy bez przerwy kursują Sikorsky UH-60 Black Hawk.

Polska wielkim poligonem

Amerykańscy spadochroniarze rozpoczęli kilka dni temu wspólne szkolenie z polskimi kolegami, a w poniedziałek rozpoczęły się w Polsce ćwiczenia Saber Strike 22. To międzynarodowe ćwiczenia odbywające się na terenie Polski co dwa lata. Celem manewrów jest przygotowanie sojuszników i partnerów NATO do reagowania na kryzysy regionalne. Organizuje je armia USA.

Śmigłowiec ratownictwa medycznego HH-60M armii USA podczas ćwiczeń w Polsce. 

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stacjonuje aktualnie 16 myśliwców F-15C/D z 48. Skrzydła Myśliwskiego USA, które zwykle stacjonują w bazie RAF Lakenheath w Anglii. Ćwiczą one wraz z polskimi F-16. W poniedziałek nad Polską krążył też bombowiec strategiczny B-52, sił powietrznych USA. Jego załoga ćwiczyła nad naszym krajem tankowanie w powietrzu.

F-15 w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku

We wtorek, 22 lutego, późnym wieczorem czasu polskiego, prezydent USA Joe Biden zdecydował o przerzuceniu do Polski kolejnych oddziałów armii amerykańskiej. Z Grecji do naszego kraju trafi 12 śmigłowców szturmowych AH-64D Apache.

Śmigłowiec AH-64D armii USA

Biden polecił sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi III przemieszczenie sił z obszaru operacji dowództwa europejskiego USA do republik bałtyckich, Polski i południowo-wschodniej flanki Ukrainy.  

Siły ruszą w ciągu tygodnia.  

Austin zlecił grupie zadaniowej batalionu piechoty (około 800 żołnierzy) przemieszczenie z Włoch do państw nadbałtyckich. Zatwierdził również przemieszczenie ośmiu samolotów F-35 Lightning II z Niemiec do lokalizacji operacyjnych na wschodniej flance  NATO.

Dodatkowo 20 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache zostanie wysłanych z Niemiec do regionu bałtyckiego, a 12 śmigłowców Apache przeniesie się z Grecji do Polski.   

Siły amerykańskie w Polsce

Już teraz siły USA w Polsce liczą ponad 10 tys. żołnierzy. W ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve, do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Toruniu i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne. 

Amerykanie zdecydowali również o przeniesieniu z Niemiec do Poznania tzw. Elementu Dowodzenia Misji operacji Atlantic Resolve, który kieruje działaniami żołnierzy amerykańskich nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach regionu.

Od  października 2019 roku struktura ta funkcjonuje jako Wysunięte Dowództwo Dywizyjne.  Koordynuje funkcjonowanie sił USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve.  A dodatkowo jej rolę podkreśla mianowanie na jej dowódcę amerykańskiego generała.

REKLAMA

Z kolei w listopadzie 2020 roku w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie; z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie.

W trakcie budowy jest również baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, która zapewni obronę Polski i części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed ograniczonym atakiem rakietami balistycznymi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA