REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Zniszczyli 7 czołgów w 36 sekund. Ukraińcy zapraszają Rosję: rakiet starczy dla wszystkich

Putin podpisał dekret uznający dwa separatystyczne regiony we wschodniej Ukrainie za niezależne podmioty. Chwilę później Rosja ruszyła do Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej z misjami pokojowymi. Na teren Ukrainy wjechało rosyjskie wojsko, co może skutkować zaostrzeniem konfliktu. Ukraina zapowiada, że nie odda nikomu żadnych terenów. Wcześniej Ukraińcy w ramach ćwiczeń i pokazu siły za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych zniszczyli siedem czołgów w zaledwie 36 sekund.

Zniszczyli 7 czołgów w 36 sekund. Ukraińcy zapraszają Rosję: rakiet starczy dla wszystkich
REKLAMA

Konflikt Rosja - Ukraina przybiera na sile. Według ekspertów wojna jest jak najbardziej realna, o czym świadczy chociażby niespotykana do tej pory koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy. Tymczasem na Ukrainę dochodzą kolejne transporty z przeciwpancerną bronią defensywną z Zachodu, a jej armia pochwaliła się spektakularnym zniszczeniem siedmiu czołgów w 36 sekund. Wszystko stało się tak szybko, że obserwujący ćwiczenia nie od razu zrozumieli, co zaszło.

REKLAMA

Zobacz:

Siły zbrojne Ukrainy są obecnie wyposażone w wystarczającą liczbę nowoczesnej broni przeciwpancernej, by przeciwdziałać rosyjskiej agresji. Tak przynajmniej twierdzą sami Ukraińcy. Nie są to puste słowa. Na Ukrainę bez przerwy trafiają nowoczesne zestawy przenośnych wyrzutni pocisków przeciwpancernych.

We wtorek, 18 stycznia w Kijowie wylądowały dwa gigantyczne samoloty transportowe C-17 należące do armii Wielkiej Brytanii, które wyładowane były przeciwpancernymi pociskami kierowanymi.

Wielka Brytania zaczęła dostarczać Ukrainie nową, lekką broń przeciwpancerną w odpowiedzi na "coraz groźniejsze zachowanie Rosji". Informację tę ogłosił w poniedziałek w Izbie Gmin brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, dodając, że "niewielka liczba" brytyjskich żołnierzy zapewni szkolenie siłom ukraińskim.

To wsparcie dotyczy broni o wyraźnie defensywnym charakterze, której używać można na krótkim dystansie. To nie jest broń strategiczna i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Ma służyć samoobronie

- twierdzi Wallace.
MBT LAW

Wielka Brytania nie informuje oficjalnie, jaka broń trafiła na Ukrainę. Wszystko wskazuje jednak, że są to pociski MBT LAW (Main Battle Tank and Light Armour Weapon). To ręczna, jednostrzałowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu odpal i zapomnij, produkowana przez szwedzkie przedsiębiorstwo Saab Bofors Dynamics.

Masa broni to 11,6 kg, a zasięg pocisku to 600 m. Pocisk posiada tak zwany system miękkiego startu pozwalający na użycie go przez piechotę z zamkniętej przestrzeni np. budynków. 

MBT LAW

Intensywne strzelanie Ukraińców. W chwilę rozwalili siedem czołgów

W przypadku ruchomego celu strzelec utrzymuje śledzenie przez trzy sekundy. Po wystrzeleniu pocisk leci autonomicznie do celu, dokonując niezbędnych poprawek zgodnie z danymi uzyskanymi przez namierzanie. Strzelec nie musi brać pod uwagę odległości do celu. Po wystrzeleniu pozycja pocisku na swojej trajektorii zawsze pokrywa się z celem, niezależnie od zasięgu.

Tymczasem Ukraińcy intensywnie szkolą się z wykorzystaniem różnych rodzajów przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał dywizji Walerij Załużny pochwalił się w wywiadzie dla agencji ukrinform.ua wynikami ostatnich ćwiczeń.

REKLAMA

Na oczach dziennikarzy grupa osób zbliżająca się do poligonu zwykłą ciężarówką zniszczyła kolumnę czołgów w 36 sekund. Siedem czołgów w 36 sekund. Obserwujący to wszystko nie od razu zrozumieli, co i jak się stało - powiedział.

Generał dodał, że "nieprzyjaciel musi dobrze rozumieć: mamy dość broni przeciwpancernej, która sprawdza się bardzo dobrze". - Powiem tak - wystarczy dla wszystkich - rzucił.

Warto tu dodać, że niedawno armia ukraińska została uzbrojona w amerykańskie systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin.

Tekst oryginalnie opublikowany w styczniu 2022 r. Zaktualizowany w lutym 2022 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA